Niezapomniane role Toma Hanksa

Niezapomniane role Toma Hanksa
Autor Cezary Sadowski
Cezary Sadowski16.09.2023 | 6 min.

Tomasz „Tom” Hanks jest bez wątpienia jednym z najbardziej utytułowanych i lubianych aktorów w Hollywood. W ciągu ponad czterdziestoletniej kariery zagrał w dziesiątkach produkcji filmowych i telewizyjnych, wcielając się w niezwykle zróżnicowane role - od komediowych po dramatyczne. Jego aktorski talent, charyzma i profesjonalizm sprawiły, że zdobył uznanie krytyków, widzów i liczne prestiżowe nagrody, w tym dwa Oscary. Przejdźmy zatem przez najważniejsze etapy jego niezwykłej kariery aktorskiej, reżyserskiej i producenckiej.

Początki kariery aktorskiej Toma Hanksa

Serial "Boso w raju" i przełomowa rola

Początki aktorskiej drogi Toma Hanksa sięgają końca lat 70., kiedy zaczął grać epizodyczne role w serialach telewizyjnych. Przełomem okazała się rola w komediowym serialu "Boso w raju", gdzie wcielił się w postać Kipa Wilsona. Serial cieszył się ogromną popularnością, a rola utalentowanego aktora została doceniona nominacją do Złotego Globu.

Niewielkie role filmowe na początku lat 80.

Na fali popularności z serialu Hanks zaczął dostawać propozycje ról filmowych. Choć początkowo były to raczej drugoplanowe i epizodyczne występy, to aktor sumiennie pracował nad warsztatem. Wystąpił m.in. w komediach "Śmiertelne zauroczenie", "Przy Lesie" i "Turniej mistrzów".

Współpraca z reżyserem Ronem Howardem

Przełomową okazała się współpraca Toma Hanksa z uznanym reżyserem Ronem Howardem. W 1984 roku zagrał główną rolę w komedii "Splash – syrenka", a dwa lata później w dramacie "Samotny mężczyzna". Oba filmy okazały się kinowymi hitami, a kreacje aktorskie Hanksa zebrały pochlebne recenzje.

Oscary i nagrody za role dramatyczne

Oscar za "Filadelfię" - pierwszy sukces

Przełomem i pierwszym wielkim sukcesem dramatycznym była rola prawnika chorego na AIDS w filmie "Filadelfia" z 1993 r. Za kreację tę Hanks otrzymał pierwszego w karierze Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.

"Forrest Gump" - kreacja, która przeszła do historii

Rok później Hanks stworzył jedną ze swoich najbardziej kultowych ról w filmie "Forrest Gump". Za wcielenie się w tytułowego, niezbyt rozgarniętego, ale wielkiego serca bohatera, otrzymał drugiego Oscara i na stałe zapisał się w historii kina.

Nagrody za role w "Szeregowcu Ryanie" i "Cast Away"

Kolejne nominacje do Oscara i Złotych Globów zebrały jego występy w wojennym dramacie "Szeregowiec Ryan" oraz w przygodowym filmie "Cast Away: Poza światem". Hanks udowodnił, że doskonale odnajduje się zarówno w produkcjach historycznych, jak i survivalowych.

Komedie z Tomem Hanksem w roli głównej

Kultowy "Wielki" - początek passy komediowej

Choć Hanks kojarzy się głównie z dramatami, to ma na koncie również wiele świetnych ról komediowych. Jego przygoda z lekkim gatunkiem zaczęła się od roli dorosłego chłopca ubranego w ciało mężczyzny w kultowej już komedii "Wielki" z 1988 roku.

"Bezsenność w Seattle" i "Rozważna i romantyczna"

Później przyszedł czas na romantyczne komedie - najpierw u boku Meg Ryan w filmie "Bezsenność w Seattle", a rok później w kontynuacji - "Rozważna i romantyczna". Oba filmy zebrały doskonałe recenzje i zarobiły krocie.

Lata 90. - złoty okres komedii z Hanksem

Lata 90. to złoty okres komediowy w dorobku Hanksa. Zagrał m.in. w hitach "To skomplikowane", "Talent do kłopotów" czy "Człowiek z księżyca". Jego komedia "Toy Story", w której użyczył głosu postaci Chudego, zapoczątkowała niezwykle popularną serię filmów animowanych.

Współczesne kreacje aktorskie Toma Hanksa

Niezapomniane role Toma Hanksa

Powroty do dramatu - "Lotnisko '77", "Kapitan Phillips"

Po 2000 roku Hanks powrócił do dramatycznych i historycznych produkcji. Zagrał m.in. w "Lotnisku '77" o porwaniu samolotu, thrillerze "Kod da Vinci" czy piratów w "Kapitanie Phillipsie". Udowodnił, że wciąż jest w świetnej aktorskiej formie.

Animacje Pixara - głosy w "Autach" i "Toy Story"

Kontynuował też przygodę z filmami animowanymi, użyczając głosu postaciom z serii "Auta" i "Toy Story 3". Filmy animowane Pixara z jego udziałem biły kolejne rekordy popularności.

Ostatnie lata - głównie kino historyczne i biograficzne

W ostatnich latach Hanks skupił się na rolach w filmach biograficznych i historycznych. Zagrał m.in. w "Sully: Cud na Hudsonie", "Poczcie dla króla" czy oscarowym "Mostach Colderton". Wciąż udowadnia, że jest aktorem niezwykle wszechstronnym.

Tomasz Hanksa jako reżyser i producent

Reżyseria filmu "Niebiańska plaża" oraz seriali

Oprócz aktorstwa, Tom Hanks sprawdził się także jako reżyser. Wyreżyserował m.in. dramat "Niebiańska plaża", a także odcinki popularnych seriali, jak "Przyjaciele" i "Czarno na białym".

Założenie wytwórni Playtone Productions

Wraz z żoną Ritą Wilson założył wytwórnię filmową Playtone Productions. Firma ma na koncie produkcję wielu udanych filmów i seriali, m.in. "Polań", "Big Love" i "The Pacific".

Produkcje filmów i seriali ostatnich lat

Playtone Productions w ostatnich latach wyprodukowała m.in.filmy "Larry Crowne" i "Ekipa", a także cenione seriale "John Adams", "The Knick" i "Muzeum tajemnic". Hanks udowodnił, że świetnie odnajduje się także w roli producenta.

Podsumowując, kariera Toma Hanksa jest pełna wybitnych kreacji aktorskich, które na stałe zapisały się w historii kina. Aktor od początku wyróżniał się niezwykłym talentem i pracowitością, co zaowocowało niezliczonymi nagrodami. Dzięki wszechstronności mógł wcielić się zarówno w bohaterów komediowych, jak i dramatycznych. Poza aktorstwem odnosi sukcesy jako reżyser i producent. Niewątpliwie jest jedną z najważniejszych postaci współczesnego kina.

Podsumowanie

Kariera Toma Hanksa to pasmo niezwykłych sukcesów aktorskich, reżyserskich i producenckich. W ciągu ponad 40 lat zgromadził imponujący dorobek, na który składają się wybitne role dramatyczne i komediowe, jak też uznane filmy i seriale wyprodukowane przez jego firmę. Nieustannie udowadnia, że jest aktorem niezwykle utalentowanym i pracowitym, potrafiącym wcielić się w najróżniejsze postacie. Jego warsztat, charyzma i profesjonalizm sprawiają, że jest jedną z największych gwiazd w Hollywood. Z pewnością jeszcze nie raz zaskoczy nas kolejnymi znakomitymi kreacjami.

Najczęstsze pytania

Jakie były początki kariery Toma Hanksa?

Karierę aktorską rozpoczął pod koniec lat 70. od epizodycznych ról w serialach telewizyjnych. Przełomem był występ w popularnym serialu komediowym "Boso w raju".

Za jakie role Hanks dostał Oscary?

Pierwszego Oscara otrzymał za rolę w dramacie "Filadelfia" z 1993 roku. Drugą statuetkę zdobył rok później za kultową kreację w filmie "Forrest Gump".

W jakich filmach wystąpił u boku Meg Ryan?

Razem z Meg Ryan zagrał w dwóch niezwykle popularnych komediach romantycznych - "Bezsenność w Seattle" i "Rozważna i romantyczna".

Jakie filmy animowane ma w dorobku?

Użyczał głosu postaciom z hitowych filmów animowanych studia Pixar, m.in. serii "Toy Story", "Auta" i "Toy Story 3".

Jaką działalnością zajmuje się poza aktorstwem?

Oprócz grania stanął także za kamerą, reżyserując m.in. "Niebiańską plażę". Jest również producentem filmowym - założył wytwórnię Playtone Productions.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dlaczego napis 'miłość' drewniany to doskonały prezent z Mazowsza?
  2. Maksymalne ograniczenia, które cię zaskoczą
  3. Największe filmowe zaskoczenia ostatnich lat
  4. Najlepsze role gwiazd lat 80.
  5. Fenomen Jasona Stathama: dzisiejszy mięśniak kina akcji
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Cezary Sadowski
Cezary Sadowski

Jako miłośnik swojego regionu, zawsze staram się odkrywać ciekawe historie i tajemnice z naszej okolicy. Tutaj na naszej stronie znajdziecie nie tylko informacje o lokalnych atrakcjach i kulturze, ale także recenzje filmów i seriali, które poruszają tematykę regionalną. Dzielę się z Wami swoimi opiniami na temat produkcji, które oddają naszą historię i dziedzictwo.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

FilmyKultowe komedie romantyczne

Komedie romantyczne to jeden z najpopularniejszych gatunków filmowych. Ten artykuł przybliża największe klasyki, kultowe produkcje i współczesne hity komedii romantycznych. Przedstawia najbardziej pamiętne role, sceny i nieśmiertelne filmy, które na zawsze wpisały się do historii gatunku.

FilmyNajlepsze role Morgan Freeman

Morgan Freeman jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktorów Hollywood. W ciągu wieloletniej kariery stworzył wiele charyzmatycznych i złożonych postaci, otrzymując Oscara i zyskując uznanie krytyków. Przyjrzyjmy się najważniejszym rolom w jego dorobku.