Najlepsze role Roberta De Niro

Najlepsze role Roberta De Niro
Autor Cezary Sadowski
Cezary Sadowski17.09.2023 | 7 min.

Robert De Niro to jeden z najwybitniejszych aktorów w historii kina. W swojej długiej, ponad 50-letniej karierze stworzył wiele niezapomnianych kreacji, które na stałe wpisały się do kanonu światowej kinematografii. De Niro słynie z niezwykłej intensywności i zaangażowania w kreowane przez siebie postaci, dzięki czemu w pełni wciela się w odgrywane role. Potrafi wniknąć w najmroczniejsze zakamarki ludzkiej psychiki, ale też wydobyć z siebie ciepło i czułość. Jest aktorem niezwykle wszechstronnym, który z powodzeniem radzi sobie zarówno w mrocznych dramatycznych rolach, jak i w komediach czy filmach akcji. Przypomnijmy sobie najważniejsze role w bogatej filmografii Roberta De Niro.

Najsłynniejsze role gangsterskie

Vito Corleone w Ojcu chrzestnym

Jedna z najbardziej kultowych ról w karierze De Niro. Młody Vito Corleone, który stopniowo wspina się na szczyt nowojorskiej mafii to postać niezwykle charyzmatyczna i budząca respekt. De Niro w mistrzowski sposób oddał jego opanowanie, inteligencję i bezwzględność. Kreacja ta przyniosła mu Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego.

Jimmy Conway w Chłopcach z ferajny

Kolejna gangsterska rola, tym razem jako charyzmatyczny przywódca grupy rabusiów napadających na ciężarówki. De Niro znakomicie sportretował chłodną kalkulację i bezwzględność Conwaya, gotowego poświęcić wszystko dla realizacji swoich celów. Jego chemia z Rayem Liottą była kluczowa dla sukcesu filmu.

Max Cady w Kapcie strachu

De Niro jako przerażający Max Cady, mściwy psychopata nękający prawnika, który niegdyś bronił go w procesie. Aktor stworzył niezwykle przekonującą kreację człowieka opętanego żądzą zemsty, na granicy szaleństwa. Jego aktorstwo sprawiło, że Cady jest jednym z najbardziej przerażających kinowych złoczyńców.

Wybitne role dramatyczne

Travis Bickle w Taksówkarzu

Jedna z najsłynniejszych ról w historii kina. Samotny Travis Bickle, weteran wojny w Wietnamie, który zaczyna popadać w obłęd i planuje zamach. De Niro genialnie sportretował jego alienację, frustrację i gniew na świat. Tworzy postać niezwykle złożoną, wzbudzającą współczucie mimo gwałtownych zapędów.

Jake LaMotta w Wściekłym byku

Kreacja boksera Jake'a LaMotty, który stopniowo traci kontrolę nad swoim życiem. De Niro wcielił się w tę postać z niebywałym zaangażowaniem - aby wiarygodnie sportretować boksera, intensywnie trenował i przytył ponad 20 kilogramów. Jego praca została nagrodzona Oscarem dla najlepszego aktora.

Rupert Pupkin w Królu komedii

De Niro jako nieudany komik marzący o sławie. Aktor zagrał tę postać z ogromnym wyczuciem, ukazując rozpaczliwą samotność i tęsknotę za uznaniem kryjącą się za jego żałosnymi wysiłkami. Jedna z najlepszych ról dramatycznych De Niro.

Role komediowe

Paul Vitti w Analizie morderstwa

De Niro w roli gangstera cierpiącego na napady paniki, który zaczyna chodzić do psychiatry. Aktor zaskakująco przekonująco wcielił się w komediową odsłonę mafijnego bossa, ukazując jego zmagania z lękami i neurozami. Jego duet z Billym Crystalem to jeden z najzabawniejszych w historii komedii.

Jack Byrnes w Poznaj moich rodziców

Kolejna komediowa rola, tym razem jako sztywny i konserwatywny teść granego przez Bena Stillera Grega. De Niro wniósł do tej postaci wiele ciepła i ludzkich cech. Jego perfekcyjna komedia gestu i niezręczność w relacjach z przyszłym zięciem świetnie bawiły widzów.

Ben Whittaker w Psim pracującym

Rola emerytowanego wdowca, który z nudów zatrudnia się jako stażysta w dużej korporacji. De Niro wniósł w tę postać ogromne ciepło i czar. Pokazał, że nawet w zaawansowanym wieku można zacząć wszystko od nowa i odnaleźć sens życia.

Role w filmach romantycznych

Najlepsze role Roberta De Niro

Neil McCauley w Gorączce

Choć Gorączka to przede wszystkim thriller sensacyjny, to relacja McCauleya z Eady (Val Kilmer) ma wymiar romantyczny. De Niro ukazał, że nawet zatwardziały przestępca może się zakochać. Subtelnie zagrał tęsknotę swojej postaci za normalnym życiem u boku ukochanej.

Johnny Boy w Mean Streets

Johnny Boy to uliczny bandyta i najlepszy przyjaciel bohatera granego przez młodego De Niro. Aktor zgrabnie sportretował jego buntowniczość, lekkomyślność i urok osobisty, przez który kobiety się w nim podkochują. Johnny Boy to jedna z pierwszych wybitnych ról De Niro.

Michael w Czasie miodowym

De Niro jako świeżo poślubiony Michael, wyruszający w podróż poślubną do Włoch. Aktor z niezwykłą czułością i ciepłem zagrał młodego mężczyznę zakochanego w swojej wybrance i cieszącego się wspólnie spędzonym czasem. Pokazał, że potrafi błyskotliwie grać również w lekkich komediach romantycznych.

Role w filmach wojennych

Louis Cyphre w Aniołach zła

Mroczny boss mafijny, który wciąga detektywa Harry'ego Angela w sieć intryg i korupcji. De Niro stworzył postać diaboliczną, emanującą władzą i siłą. Ukazał, że potrafi błyskotliwie sportretować postacie nie tylko z hałaśliwego świata mafii, ale także te bardziej wyrafinowane i pełne ukrytych motywów.

Sam Rothstein w Kasynie

Rothstein to wyrafinowany hazardzista nadzorujący kasyno w Las Vegas. De Niro wniósł w tę rolę wiele chłodnego uroku, inteligencji i finezji. Perfekcyjnie oddał opanowanie i skrywane emocje swojej postaci. Kolejny dowód, że aktor świetnie czuje się w mrocznym świecie przestępczym.

David Callaway w 15 minutach

Rola nowojorskiego strażaka, który musi stawić czoła psychopatycznemu mordercy terroryzującemu miasto. De Niro pokazał, że nawet w zaawansowanym wieku wciąż potrafi być przekonujący w rolach wymagających sprawności fizycznej i walki. Jego starcie z Robertem De Niro to jeden z najlepszych pojedynków w karierze aktora.

Podsumowując, Robert De Niro to aktor niezwykle utalentowany i wszechstronny. Przez dekady swojej bogatej kariery stworzył całą galerię niezapomnianych kreacji, które na zawsze wpisały się do historii kina. Niezależnie od gatunku potrafi wniknąć w głąb odgrywanej postaci i nadać jej prawdziwe życie. Dlatego w pełni zasługuje na miano jednej z największych legend światowego aktorstwa.

Podsumowanie

Robert De Niro jest aktorem o niezwykłym talencie i wszechstronności. W ciągu wieloletniej kariery zagrał bardzo różnorodne role - gangsterów, samotników, komików, twardych gliniarzy czy kochanków. Za każdym razem potrafił wcielić się w postać z niebywałym zaangażowaniem i wiarygodnością. Dzięki temu stworzył galerię niezapomnianych, kultowych już kreacji, które na zawsze zapisały się w historii kina. De Niro to prawdziwa legenda, aktor kompletny, który z powodzeniem radzi sobie z każdym gatunkiem filmowym. Jego dokonania na zawsze pozostaną wzorem kunsztu aktorskiego i inspiracją dla przyszłych pokoleń.

Najczęściej zadawane pytania

Do najbardziej kultowych ról w karierze De Niro należą m.in. Vito Corleone w Ojcu Chrzestnym, Travis Bickle w Taksówkarzu, Jake LaMotta w Wściekłym byku oraz Jimmy Conway w Chłopcach z ferajny.

Przez ponad 50 lat swojej kariery Robert De Niro zagrał w ponad 100 filmach fabularnych oraz kilkunastu produkcjach telewizyjnych.

Za jego najwybitniejszą kreację uchodzi rola Travisa Bickle'a w Taksówkarzu Martina Scorsese. Jest to jedna z najbardziej kultowych ról w historii kina.

De Niro grał razem z Alem Pacino w takich produkcjach jak Ojciec Chrzestny II, Gorączka i Irlandczyk. Ich wspólne sceny uchodzą za aktorskie majstersztyki.

De Niro dostał 2 Oscary - za role w filmmach Ojciec chrzestny II i Wściekły Byk. Posiada również Złote Globy, Nagrodę BAFTA i honorowego Oscara za całokształt twórczości.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dlaczego napis 'miłość' drewniany to doskonały prezent z Mazowsza?
  2. Maksymalne ograniczenia, które cię zaskoczą
  3. Największe filmowe zaskoczenia ostatnich lat
  4. Najlepsze role gwiazd lat 80.
  5. Fenomen Jasona Stathama: dzisiejszy mięśniak kina akcji
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Cezary Sadowski
Cezary Sadowski

Jako miłośnik swojego regionu, zawsze staram się odkrywać ciekawe historie i tajemnice z naszej okolicy. Tutaj na naszej stronie znajdziecie nie tylko informacje o lokalnych atrakcjach i kulturze, ale także recenzje filmów i seriali, które poruszają tematykę regionalną. Dzielę się z Wami swoimi opiniami na temat produkcji, które oddają naszą historię i dziedzictwo.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

FilmyKultowe komedie romantyczne

Komedie romantyczne to jeden z najpopularniejszych gatunków filmowych. Ten artykuł przybliża największe klasyki, kultowe produkcje i współczesne hity komedii romantycznych. Przedstawia najbardziej pamiętne role, sceny i nieśmiertelne filmy, które na zawsze wpisały się do historii gatunku.

FilmyNajlepsze role Morgan Freeman

Morgan Freeman jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktorów Hollywood. W ciągu wieloletniej kariery stworzył wiele charyzmatycznych i złożonych postaci, otrzymując Oscara i zyskując uznanie krytyków. Przyjrzyjmy się najważniejszym rolom w jego dorobku.