10 najlepszych dramatów obyczajowych

10 najlepszych dramatów obyczajowych
Autor Łucja Zalewska
Łucja Zalewska23.09.2023 | 8 min.

Polskie kino od zawsze słynęło z wysokiej jakości dramatów obyczajowych, które poruszają ważne tematy i zmuszają widza do refleksji. Wśród setek produkcji znajdziemy prawdziwe perełki gatunku, które na stałe wpisały się do kanonu polskiej kinematografii. W niniejszym zestawieniu przybliżymy najlepsze z najlepszych - filmy, które wzruszają, bawią, ale przede wszystkim skłaniają do przemyśleń na temat otaczającej nas rzeczywistości. Zapraszamy do lektury!

Klasyki polskiego kina

Popiół i diament

Kultowy dramat Andrzeja Wajdy z 1958 roku opowiada historię Macieja Chełmickiego, byłego żołnierza Armii Krajowej, który po wojnie podejmuje misję zabicia komunistycznego sekretarza. Film doskonale ukazuje rozterki moralne i dylematy bohatera. Świetna gra Zbigniewa Cybulskiego sprawia, że produkcja na zawsze zapisała się w historii polskiego kina.

Eroica

Wyreżyserowany przez Andrzeja Munka w 1958 roku film pokazuje historię polskiego jeńca wojennego wziętego przez Niemców do niewoli podczas kampanii wrześniowej. Bohater, graną przez Edwarda Dziewońskiego postać, stara się przetrwać gehennę obozu jenieckiego z godnością i honorem. Film z mistrzostwem łączy wątki dramatyczne z elementami czarnego humoru.

Człowiek z marmuru

Klasyk polskiego kina autorstwa Andrzeja Wajdy z 1976 roku przedstawia historię robotnika, który zostaje bohaterem propagandy komunistycznej. Po latach dziennikarka próbuje dociec prawdy o jego losach. Film doskonale sportretował mechanizmy manipulacji władzy komunistycznej. Świetna gra aktorska i niebanalna fabuła sprawiają, że obraz zachwyca do dziś.

Współczesne arcydzieła

Ida

Czarno-biały film Pawła Pawlikowskiego z 2013 roku opowiada o młodej zakonnicy, która przed złożeniem ślubów odwiedza ciocię, aby dowiedzieć się więcej o swojej rodzinie. Produkcja porusza tematykę Holokaustu i losów polskich Żydów w czasie II wojny światowej. Zdjęcia Ryszarda Lenczewskiego i Lukasza Żala oraz klimat lat 60. tworzą niezapomniany nastrój.

Zimna wojna

Nominowany do Oscara dramat Pawła Pawlikowskiego z 2018 roku opowiada zawiłą historię miłosną dwojga artystów na przestrzeni lat 50. i 60. XX wieku. Ich uczucie rozgrywa się na tle ówczesnych realiów politycznych w Polsce i Europie. Świetna gra aktorska, piękna muzyka i klimat epoki sprawiają, że film wciąga i nie wypuszcza z objęć aż do ostatnich scen.

Boże Ciało

Nominowany do Oscara obraz Jana Komasy z 2019 roku opowiada o młodym więźniu, który po wyjściu z poprawczaka podszywa się pod księdza w małej parafii. Charyzmatyczny prowadzący rolę Bartosz Bielenia oraz przemyślany scenariusz sprawiają, że film wciąga i skłania do refleksji na temat wiary, pokuty i odkupienia.

Poruszające historie

Pokłosie

Dramat Władysława Pasikowskiego z 2012 roku porusza trudny temat pogromu Żydów w Jedwabnem w 1941 roku. Film opowiada o młodym warszawiaku, który przyjeżdża do rodzinnego miasteczka, aby zbadać prawdę o zbrodni. Pokłosie bezkompromisowo obnaża mechanizmy ksenofobii i nienawiści między ludźmi różnych narodowości.

Służbistwo

Obraz w reżyserii Marca Piwowskiego z 1983 roku ukazuje perypetie urzędnika, który zostaje zwerbowany przez UB w celu inwigilacji kolegów. Film dosadnie pokazuje patologie ówczesnego systemu i absurd działań komunistycznych służb specjalnych. Doskonała, momentami komediowa gra Michała Tarkowskiego pozwala oddać klimat tamtych czasów.

Róża

Wojciech Smarzowski w swoim dramacie z 2011 roku porusza trudny temat symbiozy miłości i przemocy w związku dwojga ludzi z marginesu społecznego. Film opowiada o losach tytułowej Róży i jej partnera Tadeusza, których łączy chore uczucie pełne agresji i cierpienia. Produkcja bezlitośnie obnaża patologie społeczne.

Mocne kobiece role

10 najlepszych dramatów obyczajowych

Córki dancingu

Film z 1980 roku w reżyserii Filipa Bajona opowiada historię trzech sióstr pracujących jako tancerki w nocnym lokalu. Ich losy splatają się z dziejami Polski lat 60. XX wieku. Barbara Grabowska, Krystyna Janda i Jadwiga Jankowska-Cieślak stworzyły niezapomniane, mocne kreacje aktorskie, które na zawsze zapisały się w historii polskiego kina.

33 sceny z życia

Obraz Małgorzaty Szumowskiej z 2008 roku to zbiór krótkich scenek, które łącznie tworzą wciągającą historię o poszukiwaniu siebie i swojego miejsca w życiu. Główną rolę gra świetna Magdalena Cielecka. Film doskonale sportretował współczesną kobietę zmagającą się z własnymi słabościami i pragnieniami.

Seksmisja

Kultowa już dziś komedia science-fiction w reżyserii Juliusza Machulskiego z 1983 roku opowiada o dwójce mężczyzn, którzy budzą się z hibernacji w świecie zdominowanym przez kobiety. W rolach głównych brawurowo zagrali Jerzy Stuhr i Olgierd Łukaszewicz. Film ze świetnym humorem komentuje ówczesną rzeczywistość PRL-u i relacje damsko-męskie.

Oparte na faktach

Katyń

Poruszający dramat wojenny Andrzeja Wajdy z 2007 roku przedstawia losy oficerów Wojska Polskiego wziętych do niewoli przez Sowietów i zamordowanych w lesie katyńskim w 1940 roku. Reżyser z mistrzostwem oddał tragizm tamtych wydarzeń i hołd złożył ich ofiarom. Film zdobył nominację do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Karbala

Dramat wojenny Krzysztofa Łukaszewicza z 2015 roku opowiada prawdziwą historię polskich żołnierzy, którzy podczas II wojny światowej dostali się do niewoli niemieckiej pod Karbalą w Iraku. Film oddaje dramatyzm ich losów i codziennej walki o przetrwanie w ekstremalnych warunkach pustyni. Poruszająca produkcja z świetnymi rolami Mirosława Zbrojewicza i Andrzeja Chyrzy.

Wojna i miłość

Obraz w reżyserii Xawerego Żuławskiego z 2016 roku to epicka opowieść osadzona na tle wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Wątek miłosny splata się z historią prawdziwych wydarzeń. Film oddaje realia i dramatyzm tamtych czasów. Wielkie produkcje z doskonałą obsadą na czele z Laurną Samojłowicz i Adrianem Łączyńskim.

Kontrowersyjne tematy

Dług

Mocny dramat Krzysztofa Krauze z 1999 roku porusza problem przemocy i zorganizowanej przestępczości w Polsce lat 90. XX wieku. Film opowiada o losach młodego więźnia, który po wyjściu zza krat wpada w sidła mafii. Produkcję wyróżniają świetne role Roberta Więckiewicza i Zbigniewa Zamachowskiego.

Obywatel Jones

Dramat biograficzny w reżyserii Agnieszki Holland z 2019 roku opowiada o Walijczyku Garethzie Jonesie, który jako jeden z pierwszych dziennikarzy dotarł do Ukrainy i opisał zbrodnie głodu z 1932 roku. Film pokazuje mechanizmy komunistycznej propagandy i bezwzględność władzy radzieckiej. Świetna rola Jamesa Nortona.

Sala samobójców

Dramat psychologiczny w reżyserii Jana Komasy z 2011 roku porusza trudny temat depresji i samobójstw wśród młodzieży. Film opowiada historię grupy licealistów, którzy wspólnie postanawiają odebrać sobie życie. Produkcję wyróżnia świetny, młody cast aktorski i uniwersalne przesłanie o poszukiwaniu akceptacji i bliskości.

Powyższe filmy to zaledwie wybrane pozycje spośród setek znakomitych polskich dramatów obyczajowych. Każda z wymienionych produkcji zasługuje na uwagę i polecenie fanom ambitnego, wymagającego kina. Wspólną cechą tych obrazów jest poruszanie ważnych problemów społecznych i obyczajowych w sposób angażujący widza emocjonalnie i intelektualnie. Polskie kino ma w tym obszarze ogromne tradycje i niezaprzeczalne osiągnięcia, które na trwałe zapisały się w historii światowej kinematografii.

Podsumowanie

Przedstawione w artykule tytuły to jedynie wybrane pozycje spośród wielu wybitnych polskich dramatów obyczajowych. Łączy je wysoki poziom artystyczny, poruszanie istotnych problemów społecznych i psychologiczna głębia. Te produkcje wciąż mają ogromną siłę oddziaływania na widza i stanowią świadectwo polskiej historii oraz mentalności. Warto do nich wracać, aby lepiej zrozumieć nas samych i otaczającą rzeczywistość. Kino obyczajowe ma w Polsce długie i owocne tradycje, a wymienione tytuły należą do najważniejszych jego osiągnięć.

Najczęściej zadawane pytania

Polskie dramaty obyczajowe odznaczają się przede wszystkim głębią psychologiczną postaci, realistycznym ukazaniem relacji międzyludzkich i problemów społecznych oraz umiejętnym łączeniem wątków obyczajowych z tłem historycznym.

Młodsi widzowie powinni zacząć od takich tytułów jak "Ida", "Boże ciało", "Córki dancingu" czy "Sala samobójców" - są one dostępne tematycznie, a jednocześnie poruszają uniwersalne zagadnienia.

Większość tych filmów dostępna jest na DVD oraz w serwisach streamingowych takich jak Netflix, HBO Max czy Amazon Prime. Warto też szukać ich w zasobach internetowych polskich telewizji.

Fani ambitnego kina powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na takie tytuły jak "Popiół i diament", "Człowiek z marmuru", "Pokłosie" czy "Zimna wojna" - to prawdziwe perły polskiej kinematografii.

Polecamy strony internetowe poświęcone polskiemu kinu, książki historyczne dotyczące kinematografii, a także recenzje i materiały o poszczególnych tytułach dostępne w internecie i prasie filmowej.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dlaczego napis 'miłość' drewniany to doskonały prezent z Mazowsza?
  2. Maksymalne ograniczenia, które cię zaskoczą
  3. Największe filmowe zaskoczenia ostatnich lat
  4. Najlepsze role gwiazd lat 80.
  5. Fenomen Jasona Stathama: dzisiejszy mięśniak kina akcji
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Łucja Zalewska
Łucja Zalewska

Jestem filmową podróżniczką przez ekranowe światy. Słowami maluję krajobrazy emocji, dzieląc się spostrzeżeniami o głębi serialeowych historii. Wychowanie widzę jako fabułę życia, w której codzienne wybory kształtują bohaterów. Motywuję do odkrywania piękna w codzienności i pielęgnowania ekologicznego umysłu. Zainspirowana naturą, tworzę obrazy zdań.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

FilmyKultowe komedie romantyczne

Komedie romantyczne to jeden z najpopularniejszych gatunków filmowych. Ten artykuł przybliża największe klasyki, kultowe produkcje i współczesne hity komedii romantycznych. Przedstawia najbardziej pamiętne role, sceny i nieśmiertelne filmy, które na zawsze wpisały się do historii gatunku.

FilmyNajlepsze role Morgan Freeman

Morgan Freeman jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktorów Hollywood. W ciągu wieloletniej kariery stworzył wiele charyzmatycznych i złożonych postaci, otrzymując Oscara i zyskując uznanie krytyków. Przyjrzyjmy się najważniejszym rolom w jego dorobku.