Czy Czas Krwawego Księżyca warto obejrzeć? Poznaj naszą szczegółową recenzję!

Czy Czas Krwawego Księżyca warto obejrzeć? Poznaj naszą szczegółową recenzję!
Autor Łucja Zalewska
Łucja Zalewska2 grudnia 2023 | 7 min

Czas Krwawego Księżyca to epicka opowieść łącząca western z dramatem kryminalnym, oparta na prawdziwych wydarzeniach. Film śledzi losy plemienia Osagów, którzy po odkryciu ropy naftowej na swoich ziemiach z dnia na dzień wzbogacili się niezmiernie. Jednak ich bogactwo przyciągnęło złowrogie moce, a członkowie plemienia zaczęli ginąć w niejasnych okolicznościach. W filmie przeplatają się motywy miłości, zdrady i morderstw. Czy warto go obejrzeć? Przekonaj się czytając naszą recenzję.

Kluczowe wnioski:

 • Film łączy konwencję westernu i dramatu kryminalnego w ciekawy sposób.
 • Aktorzy grają przekonująco, a fabuła wciąga i trzyma w napięciu.
 • Film oparty jest na prawdziwej historii, co dodaje mu autentyczności.
 • Przeplatające się wątki miłości, zdrady i morderstw tworzą fascynującą opowieść.
 • Zdecydowanie warto obejrzeć ten film i samemu ocenić jego walory.

Czy westernowa historia zbrodni trzyma w napięciu?

Film "Czas krwawego księżyca" to epicka opowieść łącząca konwencję mrocznego westernu z dramatem kryminalnym. Akcja osadzona jest na początku XX wieku i przedstawia losy plemienia Osagów, Indian zamieszkujących środkowo-zachodnie tereny USA. Po odkryciu na ich ziemiach bogatych złóż ropy naftowej z dnia na dzień stają się niezwykle majętni. Jednak ich nagłe bogactwo przyciąga złowrogie moce - zaczynają ginąć w niejasnych okolicznościach. Tajemnicze zgony Osagów zaintrygowały nawet FBI i samego J. Edgara Hoovera.

Film trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty. Twórcy z powodzeniem budują mroczny nastrój, a westernowa sceneria doskonale współgra z wątkiem kryminalnym. Widz cały czas zastanawia się, kto i dlaczego morduje Indian po odkryciu „płynnego złota” na ich ziemiach. Motywy zbrodni bywają przerażające, a zawiła intryga wciąga bez reszty.

Nieoczywisty sprawca zbrodni

Siłą filmu jest nieoczywista fabuła, w której trudno przewidzieć, kto okaże się mordercą Osagów. Początkowo tropy prowadzą w stronę chciwych poszukiwaczy ropy, gotowych na wszystko by przejąć kopalnie. Jednak prawda okazuje się o wiele bardziej złożona. Reżyser stopniowo odkrywa karty, podsycając niepewność widza co do tożsamości zabójcy.

Kulminacyjny moment, w którym ujawniony zostaje sprawca tajemniczych morderstw, jest autentycznie zaskakujący. Film pokazuje, że zbrodnia ma wiele obliczy, a chciwość i zazdrość potrafią popchnąć człowieka do niewyobrażalnych czynów.

Jak miłość i zdrada splatają się w filmowej opowieści?

Oprócz wątku kryminalnego, istotnym elementem fabuły jest historia miłosnego związku Ernesta Burkharta (w tej roli Leonardo DiCaprio) i Mollie Kyle (Lily Gladstone), której plemię padło ofiarą tajemniczych morderstw. Ich uczucie, początkowo szczere i głębokie, z czasem wikła się w mroczną intrygę.

"Czas krwawego księżyca" pokazuje, jak cienka jest granica między miłością a nienawiścią, poświęceniem a zdradą. Reżyser świetnie oddaje, w jaki sposób ludzkie emocje potrafią się zmieniać i ulegać destrukcji. Widz doskonale wyczuwa rozdarcie wewnętrzne bohaterów - pragnienie szczęścia zderzone z chęcią zemsty i żądzą zysku.

Zdrada ukochanej osoby

Kluczowym momentem jest uświadomienie sobie przez Mollie, że jej ukochany był wplątany w morderstwa członków jej rodziny i plemienia. Poczucie zdrady i goryczy splata się u niej z bezsilnym gniewem i pragnieniem zemsty. Reżyser pokazuje, jak cienka jest granica między dobrem a złem i jak łatwo można ją przekroczyć.

Film zmusza widza do zadania sobie pytania, czy sam postąpiłby inaczej na miejscu głównych bohaterów. Czy dla miłości i pieniędzy byłby w stanie pójść na zbrodnię i zdradę najbliższych? Odpowiedź wcale nie jest oczywista.

Na czym polegała tragedia plemienia Osagów?

Jak przedstawia film "Czas krwawego księżyca", plemię Osagów doświadczyło prawdziwej tragedii po odkryciu bogatych złóż ropy naftowej na zajmowanych przez siebie terenach w Oklahomie. Z dnia na dzień stali się oni najbogatszymi Indianami w Ameryce, a być może nawet na całym świecie. Jednak ludzie pochodzenia europejskiego nie mogli pogodzić się z ich sukcesem.

Zazdrośni o ogromne dochody Osagów biali koloniści postanowili przejąć prawa do kopalń za wszelką cenę. Nie zważając na prawo ani moralność, zaczęli mordować Indian lub doprowadzać ich do śmierci w inny sposób, by przejąć ich majątki. Bezwzględne działania oszustów i zabójców doprowadziły w efekcie do masakry całego plemienia.

Posiadacze złóż ropy naftowej ginęli jeden po drugim w niewyjaśnionych okolicznościach, a ich majątki znikały bez śladu - jakby spłynęły rzeką krwi, którą przelewali za nimi pogoni.

Marzenie o bogactwie zamieniło się w koszmar

To, co miało być spełnieniem marzeń dla plemienia i szansą na godne życie w dobrobycie, zamieniło się w prawdziwy koszmar. Ci, którzy przeżyli ten horror, musieli zmierzyć się nie tylko z tragedią utraty najbliższych, ale i bezpowrotną stratą ziem, na których żyli od pokoleń. „Czas krwawego księżyca” uzmysławia widzowi, jak krucha i ulotna potrafi być ludzka chciwość.

Dlaczego fabuła oparta jest na prawdziwych wydarzeniach?

Czy Czas Krwawego Księżyca warto obejrzeć? Poznaj naszą szczegółową recenzję!

Film "Czas krwawego księżyca" opowiada historię opartą na autentycznych wydarzeniach, co tylko potęguje jego wymowę. Tajemnicza fala morderstw wśród bogacących się Osagów na początku XX wieku faktycznie miała miejsce i do dziś pozostaje nierozwikłana.

Twórcy postanowili osadzić akcję filmu w realiach historycznych, by uzmysłowić widzowi, że opowieść o chciwości, zazdrości i mordach dla pieniędzy nie jest jedynie wytworem wyobraźni. Ludzie są zdolni do takich czynów, a granica między dobrem a złem okazuje się czasem zatrważająco cienka. Dlatego nawet po latach od tamtych wydarzeń historia Osagów wciąż porusza i skłania do przemyśleń.

Prawdziwa intryga kryminalna

Ponadto oparcie filmu na autentycznych wydarzeniach dodaje mu realizmu i wiarygodności. Zbrodnia Osagów do dziś pozostaje nierozwiązaną zagadką kryminalną, co tylko potęguje zaciekawienie widza. Tajemnicze tło i nieujawnienie tożsamości sprawców morderstw budzi wiele emocji i stanowi inspirację dla filmowców sięgających po ten dramatyczny temat.

Kto odegrał główne role w filmie?

W westernowym dramacie kryminalnym „Czas krwawego księżyca” w rolach głównych wystąpili znakomici aktorzy, Leonardo DiCaprio oraz Lily Gladstone. Ten pierwszy wcielił się w postać Ernesta Burkharta, który wplątał się w morderczą intrygę na tle walki o indiańskie złoża ropy naftowej. Druga z wymienionych zagrała Mollie Kyle – osobę z plemienia Osagów, której bliscy padli ofiarą tajemniczych zabójstw.

AktorRola
Leonardo DiCaprioErnest Burkhart
Lily GladstoneMollie Kyle

Aktorzy wciągają widza w intrygę

Obie gwiazdy błyszczą w rolach kochanków, których uczucie wikła się w morderczą walkę o indiańskie pieniądze. Widz doskonale wyczuwa ich wewnętrzne rozdarcie, gdy zaczynają odkrywać mroczną prawdę. Aktorstwo DiCaprio i Gladstone wciąga widza w filmową intrygę i sprawia, że bohaterowie wydają się wyjątkowo autentyczni.

Co przyciągało do Osagów po odkryciu ropy naftowej?

Najkrócej ujmując – chciwość i łatwy zysk. Odkrycie bogatych złóż „czarnego złota” na ziemiach zamieszkałych przez plemię Osagów zbiegło się z rozkwitem przemysłu naftowego na przełomie XIX i XX wieku. Ropa osiągała zawrotne ceny i przynosiła masowe zyski. Nic więc dziwnego, że wieści o indiańskich „olejowych” terenach przyciągnęły tłumy chętnych do szybkiego wzbogacenia się.

Zewsząd zjeżdżali się szabrownicy, poszukiwacze łatwego zysku, oszuści i złodzieje. Cała hołota nie mogła doczekać się, by dorwać indiańskie pieniądze.

Niestety, obok uczciwych poszukiwaczy ropy, do Osagów zaczęli ściągać również przestępcy i mordercy, gotowi zabić byleby przejąć cudze złoża i majątki. Oni to za wszelką cenę dążyli do grabieży indiańskich "olejowych" pól.

Jakie motywy kryły się za morderstwami członków plemienia?

Jak pokazuje film, za falą tajemniczych zgonów wśród członków plemienia Osagów stały przede wszystkim pieniądze i chciwość biali przybyszów. Ci, nie mogąc pogodzić się z bogactwem Indian po odkryciu złóż ropy na ich ziemiach, postanowili przejąć majątki ofiar za wszelką cenę.

Morderstwa służyły przede wszystkim grabieży i przejmowaniu indiańskich praw do kopalń i ziemi. Ich sprawcy działali według prostej zasady: żaden żywy dziedzic, to żadne dziedzictwo. Dlatego bez skrupułów pozbywali się prawowitych właścicieli pól naftowych wraz z ich rodzinami, by zagarnąć jak najwięcej dla siebie.

 • Żądza zysku i chciwość biali kolonistów
 • Walka o przejęcie indiańskich "olejowych" pól
 • Pragnienie szybkiego wzbogacenia się
 • Nienawiść do rdzennej ludności Ameryki

Te motywy przeplatały się ze sobą, prowadząc w efekcie do prawdziwej tragedii plemienia, które jeszcze nie tak dawno żyło w biedzie. Okrutny los ponownie nie oszczędził Indian.

Czy warto obejrzeć ten westernowy dramat kryminalny?

Zdecydowanie tak. „Czas krwawego księżyca” to bardzo udana mieszanka konwencji mrocznego westernu i gangsters

Źródło: https://zalukaj.io

Najczęstsze pytania

Film opowiada o losach plemienia Osagów zamieszkujących Oklahomę, którzy na początku XX wieku bardzo się wzbogacili po odkryciu na ich ziemiach bogatych złóż ropy naftowej. Jednak wraz z nagłym bogactwem przyszła też fala tajemniczych morderstw członków plemienia. Celem zabójstw było przejęcie ich majątków.

Za zbrodniami stali wpływowi biali osadnicy i przedsiębiorcy, którzy chcieli zagarnąć bogactwa Indian. W zbrodniczy proceder była też zamieszana część lokalnych władz i policji.

Tak, fabuła filmu oparta jest na autentycznych wydarzeniach mających miejsce w Oklahomie na początku XX wieku, choć niektóre wątki i postaci zostały zmienione lub zdeformowane dla potrzeb filmu.

"Czas krwawego księżyca" można obejrzeć w kinach w Polsce od 27 stycznia 2023 roku. W późniejszym terminie film będzie dostępny również na platformach VOD takich jak Netflix, HBO Max czy Amazon Prime.

Jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej utytułowanych reżyserów w historii kina. Znany m.in. z takich filmów, jak "Chłopcy z ferajny", "Taksówkarz", "GoodFellas", "Wilk z Wall Street".

5 Podobnych Artykułów

 1. Dlaczego napis 'miłość' drewniany to doskonały prezent z Mazowsza?
 2. Czarny kryminał rozegrany w polskich szafach
 3. Największe filmowe zaskoczenia ostatnich lat
 4. Najlepsze role gwiazd lat 80.
 5. Feministyczna rewolucja Belli: Biedne istoty w łóżku i poza nim
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Łucja Zalewska
Łucja Zalewska

Jestem filmową podróżniczką przez ekranowe światy. Słowami maluję krajobrazy emocji, dzieląc się spostrzeżeniami o głębi serialeowych historii. Wychowanie widzę jako fabułę życia, w której codzienne wybory kształtują bohaterów. Motywuję do odkrywania piękna w codzienności i pielęgnowania ekologicznego umysłu. Zainspirowana naturą, tworzę obrazy zdań.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły