Rok 2023 był lekką anomalia w kinach - po raz pierwszy od dekady globalnym hitem okazał się film inny niż sequel. W 2024 roku wrócimy jednak do normy, a największe frekwencje zgarną kontynuacje znanych franczyz. Mimo to na liście 30 najbardziej wyczekiwanych premier znajdziemy też mocne tytuły autorskie, nagradzane na festiwalach. Obejrzymy m.in. nowe dzieła Coppoli, Miyazakiego czy Villeneuve'a. Fani Marvela i DC dostaną kolejne odsłony przygód ulubionych bohaterów. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Biedne istoty - film nagrodzony w Wenecji za reżyserię
Biedne istoty to nowy film Yorgosa Lanthimosa, twórcy nominowanych do Oscarów „Faworyty” i „Kieł”. Tym razem reżyser sięgnął po motyw Frankensteina, opowiadając historię naukowca, który przywraca do życia zmarłą Bellę (Emma Stone). Pragnie on ukształtować ją na własne podobieństwo, lecz Bella nie godzi się na bycie „królikiem doświadczalnym” i ucieka w świat. Film pokazuje jej transformację w dorosłą kobietę oraz reakcję społeczeństwa, próbującego ją zaszufladkować.
Obraz zachwycił krytyków podczas festiwalu w Wenecji, gdzie Lanthimos otrzymał Srebrnego Lwa za najlepszą reżyserię. Doceniono oryginalność jego wizji i mistrzostwo w budowaniu napięcia. Po sukcesie na Lido „Biedne istoty” uznawane są za jednego z faworytów do Oscara dla najlepszego filmu 2023 roku.
Nagrodzona gra aktorska
Kluczem do sukcesu obrazu jest kreacja Emmy Stone jako tytułowej Belli. Aktorka brawurowo wciela się w postać stopniowo odkrywającą świat i uczącą się ludzkich zachowań. Jej metamorfoza na ekranie zapiera dech i została uznana przez krytykę za jedną z najlepszych ról żeńskich minionego roku.
W pozostałych rolach wystąpili m.in. Ralph Fiennes jako naukowiec oraz dwukrotna laureatka Oscara Olivia Colman. Film trafi na ekrany polskich kin 19 stycznia 2023 roku.
Chłopiec i czapla - nowy film legendarnego Miyazakiego
Chłopiec i czapla to najnowsze arcydzieło japońskiego mistrza animacji Hayao Miyazakiego, twórcy kultowych „Spirited Away: W krainie bogów” i „Ruchomego zamku Hauru”. Reżyser początkowo zapowiadał, że ta produkcja zwieńczy jego karierę, jednak później zmienił zdanie i ma w planach kolejne projekty.
Film opowiada historię chłopca, który w czasie II wojny światowej traci matkę. Chłopiec trafia do tajemniczego, pozaczasowego świata zamieszkałego przez żywych i umarłych. Jest to bardzo osobista opowieść Miyazakiego, nawiązująca do jego własnych przeżyć z dzieciństwa.
Kolejny Oscar za animację?
Animacja Miyazakiego zachwyca poetycką atmosferą, bogactwem wizualnym i uniwersalnym przesłaniem. Krytycy wróżą filmowi zdobycie Oscara dla najlepszego pełnometrażowego filmu animowanego w 2023 roku. Byłoby to już trzecie trofeum dla japońskiego mistrza po statuetkach za „Spirited Away” i „Ruchomy zamek Hauru”.
Polska premiera obrazu odbędzie się 19 stycznia. Będzie to wydarzenie dla wszystkich miłośników animacji, którzy z pewnością tłumnie zapełnią kinowe sale.
Czytaj więcej: Jak Sądna Noc, Pomiot Szatana i Wampir w Świetle zmienili muzykę filmową
Kos - polski western historyczny o Tadeuszu Kościuszce
Kos to najgłośniejsza polska produkcja ubiegłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, która pokonała m.in. „Chłopów”. Jest to western opowiadający historię Tadeusza Kościuszki. Akcja rozgrywa się w 1794 roku, gdy Kościuszko powraca do Polski, by poprowadzić narodowe powstanie przeciwko carskiej Rosji.
Reżyser Paweł Maślona nazwał swój film „polskim Django” i porównywał go do westernów Sergia Leone. Obraz charakteryzuje się dynamiczną akcją, efektownymi scenami walk oraz mrocznym klimatem. Twórcy podkreślają uniwersalne przesłanie o tym, że przemoc zawsze rodzi przemoc.
Sytuacja w Ukrainie spowodowała, że „Kos” stał się tak bardzo aktualny, że trafił w swój czas – mówił Maślona.
Film wejdzie na ekrany polskich kin 26 stycznia 2023 roku. Z pewnością przyciągnie fanów gatunku oraz miłośników historii.
Kontrowersyjna postać Kościuszki
Kościuszko to postać kontrowersyjna. Z jednej strony uważany jest za bohatera narodowego, który walczył o niepodległość, z drugiej zaś oskarżany o stosowanie brutalnych metod. Reżyser Balcer nie unika tych dylematów, pokazując zarówno heroiczną, jak i mroczną stronę dowódcy.
W tytułowej roli wystąpił Piotr Stramowski. W obsadzie znaleźli się także Sebastian Fabijański, Jan Frycz oraz Borys Szyc. Zdjęcia zrealizował niemiecki operator Frank Griebe („Inland Empire”, „Dumni i wściekli”), który nadał filmowi charakterystyczny, ponury klimat.
Obsesja - psychologiczny dramat z Natalie Portman
Obsesja to nowy film Todda Haynesa, twórcy nominowanej do Oscara „Carol”. Jest to mroczny dramat psychologiczny z elementami thrillera oparty na prawdziwej historii kontrowersyjnego romansu pisarki z nastolatkiem.
W latach 90. trzydziestoparoletnia Gracie (Julianne Moore) nawiązała związek z uczniem swojego męża, wywołując skandal obyczajowy. Po ponad 20 latach ich relacja kwitnie, jednak przyjazd do miasteczka gwiazdy kina Elizabeth (Natalie Portman) burzy spokój pary.
Film zdobył cztery nominacje do Złotych Globów, w tym dla najlepszego dramatu. Krytycy chwalą psychologiczną głębię obrazu i aktorstwo gwiazdorskiej obsady. Polska premiera odbędzie się 2 lutego 2023.
Aktorskie popisy
Kluczową rolę Gracie gra Julianne Moore, która znakomicie oddaje złożoną psychikę bohaterki. Kreacja dojrzałej kobiety uwikłanej w toksyczny związek przyniosła jej już nominację do Złotych Globów.
Niezwykle ciekawa jest także postać grana przez Natalie Portman. Aktorka wciela się w próżną celebrytkę, której przyjazd uruchamia lawinę nieoczekiwanych wydarzeń z przeszłości głównych bohaterów.
Film to doskonała okazja do aktorskich popisów dla całej gwiazdorskiej obsady. Na dużym ekranie zobaczymy także m.in. Owena Teague’a oraz Stephena McKinleya Hendersona.
Priscilla - historia żony Elvisa opowiedziana przez Coppolę
Priscilla to najnowszy film Sofii Coppoli zdobywczyni Oscara za scenariusz do „Zakochanego bez pamięci”. Jest to oparta na faktach historia Priscilli Presley, która jako nastolatka poznała i wyszła za mąż za gwiazdę rock and rolla, Elvisa Presleya.
Sofia Coppola ("Między słowami") przedstawia losy tytułowej bohaterki, począwszy od jej burzliwego romansu z Królem, poprzez ślub, aż po trudy życia u boku wszechstronnej gwiazdy show-biznesu. Reżyserka skupia się na psychologicznym aspekcie tej opowieści i dojrzewaniu Priscilli.
Film zachwycił krytyków na festiwalu w Wenecji, gdzie odtwórczyni głównej roli Callee Spaeny otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki. W roli Elvisa wystąpił Jacob Elordi ("Euforia"). Polska premiera filmu odbędzie się 9 lutego 2023 roku.
Aktorski debiut Spaeny
Największe uznanie zebrała kreacja tytułowej Priscilli w wykonaniu 24-letniej Callee Spaeny. Dla młodej aktorki rola w filmie Coppoli była debiutem na dużym ekranie. Jej kameralna, ale pełna ekspresji gra zachwyciła jurorów w Wenecji, którzy przyznali jej nagrodę dla najlepszej aktorki.
Spaeny udanie sportretowała bohaterkę dojrzewającą emocjonalnie u boku sławnego męża. Jej uczucie do Elvisa ewoluuje od nastoletniej fascynacji do zrozumienia i współczucia. Jest to jedna z najciekawszych ról żeńskich ostatnich lat.
Gladiator 2 - powrót po latach z nowym bohaterem
Jednym z najbardziej oczekiwanych sequeli 2023 roku jest Gladiator 2. To kontynuacja kultowego filmu Ridleya Scotta z 2000 roku z Russellem Crowe. Tym razem bohaterem jest Lucjusz, wnuk cesarza Marka Aureliusza, który pragnie pomścić śmierć Maximusa.
25 lat po wydarzeniach z pierwszej części Lucjusz odkrywa tajemnicę z przeszłości i postanawia upomnieć się o spadek po dziadku. Bohater, granony przez gwiazdora „Normalnych ludzi" Paula Mescala, staje do walki z cezarem na arenie. Czy powtórzy tryumf Maksimusa?
Wysoki budżet i obsada
Studio wyłożyło na sequel gigantyczny, jak na dzisiejsze czasy, budżet 200 milionów dolarów. Za te pieniądze fani dostaną efektowne sceny walk oraz olśniewające widowisko w duchu oryginału.
W obsadzie oprócz Mescala znaleźli się Dennis Quaid, Hugh Grant oraz Vinette Robinson. Za zdjęcia odpowiada nagrodzony Oscarom Tony Scott („Gladiator”, „Igrzyska śmierci"). Film wejdzie na ekrany kinowe 22 listopada 2023 roku.
Tytuł | Gatunek | Data premiery |
Biedne istoty | Dramat psychologiczny | 19 stycznia 2023 |
Chłopiec i czapla | Film animowany | 19 stycznia 2023 |
Kos | Western | 26 stycznia 2023 |
Obsesja | Thriller psychologiczny | 2 lutego 2023 |
Priscilla | Dramat biograficzny | 9 lutego 2023 |
Madame Web - kobiety w centrum spin-offu Spider-Mana
Madame Web to kolejny film osadzony w uniwersum Spider-Mana studia Sony, który wprowadza nową bohaterkę do tego świata. Jest nią tytułowa Madame Web - superbohaterka obdarzona zdolnościami paranormalnymi, która przewiduje przyszłość trójki młodych kobiet.
W tej roli zobaczymy Dakotę Johnson, która wciela się w pracownicę służby zdrowia odkrywającą u siebie telepatię i jasnowidzenie. Kiedy je
Podsumowanie
W powyższym artykule zebrałem informacje na temat dziesięciu najciekawszych filmowych premier 2023 roku. Skupiłem się zarówno na hollywoodzkich blockbusterach, jak i na produkcjach niezależnych oraz polskich obrazach nagrodzonych na festiwalach. Opisałem fabuły filmów, przybliżyłem ich twórców, odwołałem się do opinii krytyków oraz przedstawiłem kluczowe informacje, takie jak obsada, gatunek czy daty polskich premier.
Wśród tytułów, na które osobiście najbardziej czekam znalazły się m.in. „Biedne istoty” Lanthimosa, „Kos” Maślony, „Obsesja” Haynesa czy „Diuna 2” Villeneuve'a. Zachęcam wszystkich kinomanów do sprawdzenia zapowiedzi tych filmów. Moim zdaniem to będą najmocniejsze propozycje przyszłego roku - tak pod względem artystycznym jak i frekwencji.
Mam nadzieję, że mój artykuł przybliżył Wam te tytuły i zachęcił do odwiedzenia kin w 2023 roku. Postarałem się przekazać najważniejsze i najciekawsze informacje o wybranych filmach, abyście mogli podjąć świadomą decyzję, na co warto wybrać się do kina.
Jeśli macie pytania lub uwagi na temat którejkolwiek z zapowiedzi, z chęcią na nie odpowiem w komentarzu. Tymczasem życzę miłego początku roku i trafionych wyborów filmowych!