Niesamowite filmy i seriale postapo, które musisz obejrzeć! (Część 1)

Niesamowite filmy i seriale postapo, które musisz obejrzeć! (Część 1)
Autor Mikołaj Sikorski
Mikołaj Sikorski22.05.2024 | 4 min.

Czy wyczerpałeś już wszelkie opcje rozrywki postapokaliptycznej? Jeśli tak, to doskonale się składa, bo przygotowaliśmy dla Ciebie listę niezapomnianych filmów i seriali, które pokazują świat po zagładzie. Od klasyków kina z lat 60., przez kultowe pozycje lat 80., aż po nowsze dzieła XXI wieku – znajdziesz tu wszystko, co najlepsze w tym mrocznym gatunku.

Najlepsze postapokaliptyczne filmy i seriale z lat 60-80

Lata 60., 70. i 80. był to złoty okres dla kina postapo. Zimna Wojna, napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim oraz strach przed użyciem broni atomowej stanowiły doskonałe tło dla mrocznych, apokaliptycznych scenariuszy. Twórcy czuli klimat strachu panującego wówczas w społeczeństwie i oddawali go na wielkim ekranie.

Oto garść najważniejszych filmów postapo z owego okresu, które na trwałe zapisały się w historii gatunku. Każda z tych produkcji w charakterystyczny dla siebie sposób przedstawiała wizję świata po nuklearnej zagładzie, niejednokrotnie sięgając po motywy filozoficzne i egzystencjalne.

Wiele z tych tytułów miało ogromny wpływ na późniejsze dzieła z gatunku postapo. Nie tylko inspirowały twórców gier i książek, ale też wytyczały nowe ścieżki dla całego nurtu, definiując jego konwencje i wyznaczając standardy.

  • Planeta Małp (1968)
  • Noc żywych trupów (1968)
  • Chłopiec i jego pies (1975)
  • Seria Mad Max (1979-2015)
  • Stalker (1979)

Ikoniczne produkcje z nurtu postapo końca XX wieku

Przełom lat 70. i 80. to czas, gdy kino postapo święciło swoje największe triumfy. Wiele filmów z tego okresu na zawsze zapisało się w panteonie najważniejszych tytułów gatunku. Wyznaczały one nowe standardy wizualne, narracyjne i tematyczne, a ich wpływ na popkulturę trudno przecenić.

Wśród kanonicznych filmów postapo końca XX wieku znajdziemy tytuły zarówno skromne, niskobiznesowe, jak i niezwykle ambitne, wielomilionowe superprodukcje. Jedne wprowadzały na wielki ekran sceny przemocy na niebywałą dotąd skalę, inne skłaniały do refleksji nad kondycją ludzkości.

Łączy je jednak to, że każdy z nich na swój sposób zadaje fundamentalne pytanie: jak potoczyłyby się losy człowieka, gdyby świat, jaki znamy, legł w gruzach? Ich wizje totalnej zagłady i walki o przetrwanie na długo zapadają w pamięć.

Ucieczka z Nowego Jorku (1981)

Scenariusz, w którym chaos i rozpasanie opanowują największe miasta, a władza publiczna jest zmuszona przywrócić system rządów siłowych, aby sobie z tym poradzić. John Carpenter w mistrzowski sposób oddał klimat społecznej paranoi lat 80.

Czytaj więcej: 11 seriali i filmów na majówkę - twój przewodnik na długi weekend

Kultowe pozycje postapo, które zdefiniowały gatunek

Zdjęcie Niesamowite filmy i seriale postapo, które musisz obejrzeć! (Część 1)

Chociaż filmy i seriale postapo podejmują różne wątki i operują rozmaitymi konwencjami, trudno wyobrazić sobie ten gatunek bez pewnych klasyków, które wytyczyły dla niego fundamentalne ścieżki rozwoju. To dzieła na wskroś ikoniczne, których moc oddziaływania nie słabnie mimo upływu dekad.

Część z nich może już wydawać się nieco przestarzała czy naiwna w swojej warstwie wizualnej. Jednak ich przesłania są wciąż żywe i inspirujące - stanowią klucz do zrozumienia zjawiska, jakim jest fascynacja ludzkości Apokalipsą. W czasach niepewności i lęków przed zagrożeniami, te filmy i seriale wciąż mają wiele do powiedzenia.

Są przy tym dowodami na to, jak bardzo postapo zdefiniowane zostało przez nastroje lat 60. oraz okresu Zimnej Wojny. Niesamowite filmy i seriale jak Terminator, Matrix czy kultowy już Threads prawdopodobnie nigdy nie powstałyby, gdyby nie wcześniejsze eksplorowanie tych motywów przez mistrzów gatunku.

5 Podobnych Artykułów

  1. Dlaczego napis 'miłość' drewniany to doskonały prezent z Mazowsza?
  2. Maksymalne ograniczenia, które cię zaskoczą
  3. Największe filmowe zaskoczenia ostatnich lat
  4. Najlepsze role gwiazd lat 80.
  5. Feministyczna rewolucja Belli: Biedne istoty w łóżku i poza nim
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Mikołaj Sikorski
Mikołaj Sikorski

Jestem kinowym detektywem, tropiącym znaczenia między klatkami fabuły. Seriale to moje labirynty, a każdy odcinek to wskazówka do rozwiązania zagadki życia. Wychowanie traktuję jak montaż emocji, układając je w harmonijną narrację. Ekologia to dla mnie filmowa tkanina natury, a motywacja to reżyseria własnych celów. Na ekranie słów kreuję świat.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły