Atrakcje turystyczne

Sprawdź co warto zobaczyć

Wybierz interesujące Cię miejsce

Parki

 

Kategoria: Parki

Dzierżanowo, Gmina: Mała Wieś, Powiat: płocki

Dzierżanowo - Park zabytkowy

Najdawniejsze dzieje Dzierżanowa sięgają epoki kamienia łupanego. Odnaleziono tu ślady cmentarzyska z XI - XII wieku. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1419 roku. Od XV do XVIII wieku była własnością Dzierżanowskich herbu Grzymała. W XVIII wieku stanowiła własność Rościszewskiego, a w latach dwudziestych XIX wieku sędziego pokoju powiatu wyszogrodzkiego Bonawentury Małowieskiego, później jego następców.

W 1915 roku uciekające wojska rosyjskie spaliły pałac, folwark i 24 gospodarstwa. Swój rozkwit Dzierżanowo przeżywało w początkach XX wieku, kiedy było własnością ziemiańskiej rodziny Mieczkowskich herbu Zagroba vel Zagłoba. Majątek, mimo ogromnych zniszczeń w pierwszej wojnie światowej, był w okresie międzywojennym znakomicie zarządzany przez Stefana Mieczkowskiego i jego żonę Helenę z Chamskich (herbu Jastrzębiec).

Pałac postawiony w XIX-wiecznym parku krajobrazowym jeszcze przez Małowieskich, zniszczony w I wojnie światowej, zastąpiono w latach powojennych nową budowlą. Według miejscowej tradycji przy figurze Matki Boskiej w parku znajduje się mogiła z powstania styczniowego. Park nadal jest niezwykle atrakcyjnym miejscem przy ciągającym miłośników zieleni, niestety w latach 80-tych spłonął doszczętnie dwór Mieczkowskich. Dzisiaj jest własnością ARR.