Atrakcje turystyczne

Sprawdź co warto zobaczyć

Wybierz interesujące Cię miejsce

Zabytki

 

Kategoria: Zabytki

Zakroczym, Gmina: Zakroczym, Powiat: nowodworski

Zakroczym - Garnizon Nowowilejka

Staraniem prywatnego kolekcjonera w Zakroczymiu istnieje bardzo ciekawe muzeum I pułku przeciwlotniczego - jednostki stacjonującej przed rozformowaniem w Modlinie. Na niewielkim terenie zgromadzone zostały liczne pamiątki po tej jednostce, w tym imponujący zbiór pojazdów samochodowych, urządzeń radarowych i najciekawsze: trzy działa.
Są to radzieckiej produkcji: armatohaubica 122 mm wz. 38, działo polowe 76 mm wz. 42 i armata przeciwlotnicza 45 mm wz. 44. Wszystkie eksponaty są doskonale zakonserwowane.
Aktualnie właściciel kompletuje brakujące wyposażenie do nowego nabytku. A jest nim jeden z pierwszych, eksploatowanych w Polsce samolotów odrzutowych LIM-2. Na terenie muzeum można obejrzeć również duży zbiór amunicji artyleryjskiej, rakietowej i strzeleckiej oraz bardzo ciekawe pamiątki z "życia codziennego" I pplot. Skansen militarny połączony jest z usługami gastronomicznymi (wspaniała tradycyjna, woskowa kuchnia polowa), prowadzony przez miłośnika militariów. Korzystają z jego usług zorganizowane grupy turystów z kraju i zagranicy. Skansen obejmuje zabytkowe obiekty militarne, tablice pamiątkowe, stare dokumenty i elementy wyposażenia wojskowego. Właściciel ma uprawnienia przewodnika po Twierdzy Modlin i fortyfikacjach. Aby zwiedzić tę ciekawą ekspozycję należy zjechać z drogi Zakroczym - Modlin w Gałachach. Muzeum znajduje się na końcu bocznej drogi, tuż nad wiślaną skarpą. W sezonie jest czynne codziennie w godzinach popołudniowych.