Meryl Streep bez wątpienia należy do grona najwybitniejszych aktorek w historii kina. Jej niezwykły talent, charyzma i wszechstronność sprawiły, że zdobyła uznanie krytyków i fanów na całym świecie. W swojej ponad 40-letniej karierze zagrała bardzo różnorodne role - od głębokich dramatów po lekkie komedie. Zawsze jednak potrafiła wcielić się w postać z niebywałym wyczuciem i przekonaniem. Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym etapom jej drogi artystycznej.
Wczesne filmy i początki kariery (do 1982)
Meryl Streep urodziła się w 1949 roku w New Jersey. Studiowała aktorstwo na Uniwersytecie Yale, gdzie zdobyła uznanie jako niezwykle utalentowana studentka. Po ukończeniu studiów w 1971 roku przeniosła się do Nowego Jorku, by kontynuować karierę aktorską. Początkowo występowała głównie w teatrze off-Broadwayowskim, zyskując reputację świetnej aktorki.
Na dużym ekranie zadebiutowała epizodyczną rolą w filmie Julego Dassina pt. „Zdesperowani zabójcy” (1976). Przełomem okazała się kreacja żony Alberta Einsteina w oscarowym obrazie „Julia” (1977). Młoda aktorka zachwyciła krytyków, zdobywając swoją pierwszą nominację do Oscara za drugoplanową rolę. W tym okresie Meryl Streep zagrała jeszcze w kilku głośnych filmach, m.in. „Łowca jeleni” (1978) czy „Manhattan” (1979) Woody'ego Allena.
Filmy dramatyczne z lat 80.
Wybór Zofii (1982)
Przełomowym momentem była kreacja tytułowej bohaterki w „Wyborze Zofii” (1982). Meryl Streep wcieliła się w rolę polskiej Żydówki ukrywającej się z dziećmi w czasie II wojny światowej. Aktorka mistrzowsko oddała traumę kobiety zmuszonej do niemożliwego wyboru. Za tę rolę otrzymała pierwszego Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.
Moja Afryka (1985)
Trzy lata później Meryl Streep ponownie zachwyciła swoją kreacją w „Mojej Afryce” (1985). Wcieliła się w postać słynnej podróżniczki i działaczki Karen Blixen. Aktorka oddała zarówno siłę charakteru Blixen, jak i jej wrażliwość. Zdobyła za tę rolę kolejnego Oscara.
Zakochani kobieci (1988)
Do rangi klasyka weszła też komedia „Zakochani kobieci” (1988) z Meryl Streep i Shirley MacLaine w rolach głównych. Aktorki stworzyły wyraziste portrety psychologiczne dojrzałych kobiet o skomplikowanych relacjach. Film odniósł sukces kasowy i artystyczny, a Meryl Streep została po raz kolejny nominowana do Oscara.
Role komediowe z lat 90.
Śmierć ją jej ładnie (1992)
Lata 90. to dla Meryl Streep czas komediowych ról, w których mogła błysnąć talentem komediowym. Jedną z najlepszych kreacji była rola w czarnej komedii „Śmierć jej do twarzy” (1992). Streep stworzyła postać początkującej autorki, która w poszukiwaniu inspiracji wpada w sam środek intrygi kryminalnej z Goldie Hawn.
Przyjaciele wilków (1994)
Dwa lata później Meryl Streep po raz pierwszy zagrała w komedii romantycznej - „Przyjaciele wilków” (1994) u boku Roberta Redforda. Ich duet okazał się strzałem w dziesiątkę, a aktorzy zostali docenieni Złotymi Globami za role dojrzałej pary szukającej nowych wrażeń.
Zakochany Szekspir (1998)
Jedną z najzabawniejszych kreacji komediowych Streep była rola purytańskiej żony szekspirowskiego aktora w „Zakochanym Szekspirze” (1998). Mistrzowska gra aktorki, jej niezwykła charyzma i humor sprawiły, że film odniósł sukces.
XXI wiek - balans dramatu i komedii
Godziny (2002)
Na początku XXI wieku Meryl Streep kontynuowała z powodzeniem karierę, balansując między dramatycznymi i komediowymi rolami. W psychodramacie „Godziny” (2002) zagrała umierającą na raka pisarkę. Kolejny raz zachwyciła krytyków, otrzymując nominację do Oscara.
Diabeł ubiera się u Prady (2006)
Z kolei w „Diable ubiera się u Prady” (2006) wcieliła się w postać surowej redaktor naczelnej prestiżowego magazynu mody. Meryl Streep stworzyła ikoniczną kreację, dodając filmowi lekkości i humoru. Aktorka otrzymała za tę rolę Złoty Glob.
Żelazna dama (2011)
Do rangi klasyka wszedł dramat biograficzny „Żelazna dama” (2011) z Meryl Streep w roli Margaret Thatcher. Aktorka znakomicie oddała charakter i charyzmę brytyjskiej premier, za co po raz kolejny odebrała Oscara.
Role w filmach biograficznych
Julia (1977)
Jak już wspomniano, pierwszą wielką rolą biograficzną w karierze Meryl Streep była żona Einsteina w „Julii”. Aktorka zachwyciła krytyków, nadając postaci głębię i wiarygodność.
Żona dla komanta (2008)
W filmie „Żona dla komanda” (2008) Streep wcieliła się w kontrowersyjną postać zakonnicy siostra Aimee. Mistrzowsko sportretowała charyzmatyczną kobietę o skomplikowanym życiu osobistym.
Dama Gaga (2018)
Jedną z ostatnich głośnych ról była kreacja legendarnej piosenkarki Cher w filmie „Dama Gaga”. Aktorka nie tylko świetnie naśladowała ruchy i gesty gwiazdy, ale też oddała jej silny charakter. Za tę rolę została nominowana do Oscara.
Nagrody i wpływ na kino
3 Oscary i 21 nominacji
Niesamowite aktorstwo Meryl Streep zostało docenione licznymi nagrodami. Aktorka trzykrotnie otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej i aż 21 razy była do niego nominowana!
Ikona kina i wzór dla aktorek
Dzięki swemu talentowi i pracowitości Meryl Streep stała się prawdziwą ikoną światowego kina. Jest wzorem i inspiracją dla wielu młodych aktorek, udowadniając, że kobiety w każdym wieku mogą odnosić sukcesy na dużym ekranie.
Najlepsza aktorka wszech czasów
Krytycy i fani są zgodni - Meryl Streep jest najwybitniejszą aktorką w historii kina. Żadna inna gwiazda nie dorównuje jej wszechstronności, charyzmie i niezwykłej umiejętności wcielania się w najróżniejsze postaci. Bez wątpienia można ją nazwać najlepszą aktorką wszech czasów.
Podsumowanie
Kariera Meryl Streep robi ogromne wrażenie i słusznie można ją nazwać największą aktorką w historii kina. Przez ponad cztery dekady konsekwentnie podbijała serca widzów kreacjami w niezapomnianych, kultowych filmach. Z powodzeniem wcielała się zarówno w wyraziste postaci dramatyczne, jak i komediowe. Jej niezwykły talent, pracowitość i charyzma sprawiły, że zdobyła uznanie na całym świecie. 3 Oscary, 21 nominacji do tej nagrody i mnóstwo innych wyróżnień świadczą o tym, że Meryl Streep jest bezsprzecznie najwybitniejszą aktorką naszych czasów.