Lata 80. to złota era kina, która wykreowała wielkie gwiazdy i przyniosła niezapomniane role aktorskie. Wówczas na ekranach zadebiutowało wielu utalentowanych aktorów, którzy na stałe wpisali się do historii X Muzy. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej najbardziej kultowym i pamiętnym kreacjom gwiazd kina z lat 80.
Kultowe role Harrisona Forda
Harrison Ford już na początku lat 80. był rozpoznawalną gwiazdą dzięki roli Hana Solo w pierwszych filmach z serii Gwiezdne Wojny. Jednak to właśnie w kolejnej dekadzie aktor stworzył swoje najbardziej kultowe kreacje, które na zawsze wpisały się do kanonu popkultury. W 1981 roku Ford wcielił się w postać Indiany Jonesa w filmie Poszukiwacze Zaginionej Arki. Jego kreacja charyzmatycznego archeologa i poszukiwacza przygód, walczącego z nazistami o tytułową Arkę Przymierza, od razu podbiła serca widzów na całym świecie. Indiana Jones szybko zyskał status ikony popkultury, a jego przygody kontynuowane były w kolejnych hitach: Świątynia Zagłady (1984) i Ostatnia Krucjata (1989). Innym kultowym obrazem z Forda w roli głównej był wydany w 1982 roku Blade Runner Ridleya Scotta. Aktor zagrał Ricka Deckarda - łowcę replikantów w mrocznej wizji futurystycznego Los Angeles. Film doczekał się statusu dzieła kultowego, a rola Forda jest uznawana za jedną z najlepszych w jego karierze.
Poszukiwacze Zaginionej Arki
W filmie Poszukiwacze Zaginionej Arki Harrison Ford stworzył swą najbardziej kultową rolę - Indiany Jonesa. Jego kreacja charyzmatycznego archeologa i poszukiwacza przygód od razu podbiła serca widzów na całym świecie. Indiana Jones szybko zyskał status ikony popkultury, a jego przygody kontynuowane były w kolejnych hitach.
Blade Runner
W kultowym filmie sci-fi Blade Runner Harrisona Forda zagrał Ricka Deckarda - łowcę replikantów w mrocznej futurystycznej wizji Los Angeles. Jego rola jest uznawana za jedną z najlepszych w karierze.
Świątynia Zagłady
W kontynuacji przygód Indiany Jonesa - filmie Świątynia Zagłady, Ford ponownie brawurowo wcielił się w tę kultową postać. Indiana Jones w dalszym ciągu cieszył się ogromną popularnością widzów na całym świecie.
Niezapomniane kreacje Meryl Streep
Aktorka Meryl Streep już na początku lat 80. należała do grona najbardziej utalentowanych i cenionych gwiazd w Hollywood. W kolejnej dekadzie zagrała w kilku produkcjach, które przyniosły jej kolejne nominacje i nagrody. Do jej najbardziej pamiętnych ról z tamtych lat zaliczyć można te w filmach Wyborcy pani Kareniny, Sofie oraz Out of Africa.
Wyborcy pani Kareniny
W dramacie Wyborcy pani Kareniny z 1982 roku Meryl Streep zagrała Sarah, żonę prawnika, która próbuje odnaleźć sens życia. Kreacja Streep zebrała entuzjastyczne recenzje i przyniosła jej kolejną nominację do Oscara.
Sofie
Rok później aktorka wcieliła się w tytułową bohaterkę dramatu Sofie - młodą kobietę zamężną z Żydem w okupowanej Polsce. Intensywna kreacja Streep pokazująca moralne dylematy Sofii spotkała się z uznaniem krytyków.
Out of Africa
Jedną z najbardziej pamiętnych ról w dorobku Streep jest także kreacja Karen Blixen w romansie Out of Africa z 1985 roku. Aktorka wnikliwie sportretowała osobowość i przeżycia duńskiej baronowej mieszkającej w Afryce.
Najlepsze role Toma Cruise'a
Aktor Tom Cruise w drugiej połowie lat 80. zaliczył błyskawiczny awans do ekstraklasy hollywoodzkich gwiazd. Stało się tak za sprawą kilku kinowych hitów z jego udziałem, które na stałe zapisały się w jego filmografii. Do najważniejszych produkcji z Cruisem należą Top Gun, Rain Man oraz Urodzony 4 lipca.
Top Gun
W filmie Top Gun z 1986 roku Tom Cruise wcielił się w utalentowanego pilota myśliwców Pete'a Mavericka Mitchella. Jego charyzmatyczna kreacja młodego asa przestworzy catapultowała aktora do rangi supergwiazdy i zapewniła światowy sukces produkcji.
Rain Man
Kolejnym przełomowym filmem był dramat Rain Man z 1988 roku, gdzie Cruise grał Charliego Babbitta, który odkrywa, że jego brat (granego przez Dustina Hoffmana) jest autystycznym geniuszem. Film zdobył 4 Oscary, a rola Cruise'a była szeroko chwalona.
Urodzony 4 lipca
Rok później Cruise zagrał w dramacie wojennym Urodzony 4 lipca Olivera Stone'a. Jego kreacja weterana wietnamskiego, zmagającego się z urazami po powrocie z wojny, zebrała entuzjastyczne recenzje i przyniosła nominację do Oscara.
Genialne role Roberta De Niro
Aktor Robert De Niro należał już wcześniej do grona najwybitniejszych gwiazd kina, jednak to właśnie w latach 80. wcielił się w swoje najbardziej kultowe i pamiętne role. Są wśród nich kreacje w Taksówkarzu, Chłopcach z ferajny czy Dobrym glinie - filmach, które na stałe weszły do kanonu kina gangsterskiego.
Taksówkarz
W kultowym obrazie Taksówkarz Martina Scorsese Robert De Niro stworzył jedną ze swoich najsłynniejszych kreacji - weterana wojennego Travisa Bickle'a, który zaczyna walczyć z przestępczością w Nowym Jorku. Jego psychopatyczny, a jednocześnie magnetyczny występ zapisał się w historii kina.
Chłopcy z ferajny
W kolejnym przełomowym filmie Scorsese Chłopcy z ferajny De Niro wcielił się w Jimmy'ego Conwaya, charyzmatycznego gangstera, który organizuje skok stulecia na lotnisko. Aktor stworzył niezapomnianą kreację bezwzględnego przestępcy.
Dobry glina
W Dobrym glinie z 1985 roku De Niro zagrał nieuczciwego policjanta, który wchodzi w układy z gangsterami. Jego wielowymiarowa kreacja spotkała się z entuzjazmem krytyków i była nominowana do Oscara.
Meg Ryan - królowa komedii romantycznych
Aktorka Meg Ryan już pod koniec lat 80. zyskała status królowej komedii romantycznych po kilku hitowych produkcjach z jej udziałem. Do jej największych przebojów należą role w filmach Kiedy Harry poznał Sally, Bezsenność w Seattle oraz Franczeski.
Kiedy Harry poznał Sally
Przełomem był wydany w 1989 roku film Kiedy Harry poznał Sally, gdzie Ryan stworzyła swoją najbardziej kultową kreację - tytułowej Sally - u boku Billy'ego Crystala. Jej fantastyczna chemia z partnerem i błyskotliwa kreacja na długie lata zdefiniowały gatunek komedii romantycznej.
Bezsenność w Seattle
Trzy lata później Ryan ponownie tryumfowała w romantycznym hicie Bezsenność w Seattle, gdzie wcieliła się w Ann, zakochującą się w nieznajomym. Urocza, pełna ciepła kreacja Ryan zebrała same zachwyty.
Franczeski
Równie ciepło krytycy przyjęli jej rolę w dramacie romantycznym Franczeski z 1985 roku. Jako tytułowa bohaterka Ryan stworzyła niezwykle poruszający portret młodej kobiety zakochanej w żonatym mężczyźnie.
Niezapomniane role młodego Johnny'ego Deppa
Aktor Johnny Depp zyskał status gwiazdy już jako nastolatek dzięki roli Toma Hansona w serialu 21 Jump Street. Jednak to role kinowe z końca lat 80. na stałe zapisały go w panteonie wybitnych aktorów. Należą do nich kreacje w filmach Edward Nożycoręki, 21 Jump Street oraz Pluton.
Edward Nożycoręki
Przełomem był wydany w 1990 roku mroczny film fantasy Edward Nożycoręki Tima Burtona, gdzie Depp stworzył swoją najbardziej kultową rolę - tytułowego Edwarda, outsidera z nożycorękimi "rękami". Jego kreacja od razu zyskała miano jednej z najlepszych w historii kina.
21 Jump Street
Wcześniej, bo w latach 1987-1991, Depp zdobył popularność dzięki roli Toma Hansona w serialu policyjnym 21 Jump Street. Jego charyzmatyczna kreacja młodego policjanta przyniosła mu status idola nastolatek.
Pluton
Inną głośną rolą Deppa z końca dekady była kreacja w dramacie wojennym Pluton Olivera Stone'a z 1986 roku. Depp wcielił się w rekruta wysłanego na Wietnam, dając pamiętną kreację młodego, zagubionego żołnierza.
Podsumowanie
Lata 80. to bez wątpienia jedna z najważniejszych dekad w historii kina, która wykreowała plejadę gwiazd o ogromnym talencie. Harrison Ford, Meryl Streep, Tom Cruise, Robert De Niro, Meg Ryan czy Johnny Depp stworzyli wówczas swoje najbardziej kultowe i niezapomniane role, które na zawsze zapisały się w kanonie światowej popkultury. Filmy takie jak Poszukiwacze Zaginionej Arki, Taksówkarz, Top Gun, Kiedy Harry poznał Sally czy Edward Nożycoręki zdefiniowały swoje gatunki i do dziś mają rzesze oddanych fanów. Aktorzy, którzy je stworzyli, weszli na stałe do panteonu największych gwiazd w historii kina. Ich dokonania tworzą fascynujący, barwny obraz epoki, która na zawsze zmieniła oblicze fabularnej kinematografii.