Najlepsze role gwiazd lat 80.

Najlepsze role gwiazd lat 80.
Autor Cezary Sadowski
Cezary Sadowski2 września 2023 | 7 min

Lata 80. to złota era kina, która wykreowała wielkie gwiazdy i przyniosła niezapomniane role aktorskie. Wówczas na ekranach zadebiutowało wielu utalentowanych aktorów, którzy na stałe wpisali się do historii X Muzy. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej najbardziej kultowym i pamiętnym kreacjom gwiazd kina z lat 80.

Kultowe role Harrisona Forda

Harrison Ford już na początku lat 80. był rozpoznawalną gwiazdą dzięki roli Hana Solo w pierwszych filmach z serii Gwiezdne Wojny. Jednak to właśnie w kolejnej dekadzie aktor stworzył swoje najbardziej kultowe kreacje, które na zawsze wpisały się do kanonu popkultury. W 1981 roku Ford wcielił się w postać Indiany Jonesa w filmie Poszukiwacze Zaginionej Arki. Jego kreacja charyzmatycznego archeologa i poszukiwacza przygód, walczącego z nazistami o tytułową Arkę Przymierza, od razu podbiła serca widzów na całym świecie. Indiana Jones szybko zyskał status ikony popkultury, a jego przygody kontynuowane były w kolejnych hitach: Świątynia Zagłady (1984) i Ostatnia Krucjata (1989). Innym kultowym obrazem z Forda w roli głównej był wydany w 1982 roku Blade Runner Ridleya Scotta. Aktor zagrał Ricka Deckarda - łowcę replikantów w mrocznej wizji futurystycznego Los Angeles. Film doczekał się statusu dzieła kultowego, a rola Forda jest uznawana za jedną z najlepszych w jego karierze.

Poszukiwacze Zaginionej Arki

W filmie Poszukiwacze Zaginionej Arki Harrison Ford stworzył swą najbardziej kultową rolę - Indiany Jonesa. Jego kreacja charyzmatycznego archeologa i poszukiwacza przygód od razu podbiła serca widzów na całym świecie. Indiana Jones szybko zyskał status ikony popkultury, a jego przygody kontynuowane były w kolejnych hitach.

Blade Runner

W kultowym filmie sci-fi Blade Runner Harrisona Forda zagrał Ricka Deckarda - łowcę replikantów w mrocznej futurystycznej wizji Los Angeles. Jego rola jest uznawana za jedną z najlepszych w karierze.

Świątynia Zagłady

W kontynuacji przygód Indiany Jonesa - filmie Świątynia Zagłady, Ford ponownie brawurowo wcielił się w tę kultową postać. Indiana Jones w dalszym ciągu cieszył się ogromną popularnością widzów na całym świecie.

Niezapomniane kreacje Meryl Streep

Aktorka Meryl Streep już na początku lat 80. należała do grona najbardziej utalentowanych i cenionych gwiazd w Hollywood. W kolejnej dekadzie zagrała w kilku produkcjach, które przyniosły jej kolejne nominacje i nagrody. Do jej najbardziej pamiętnych ról z tamtych lat zaliczyć można te w filmach Wyborcy pani Kareniny, Sofie oraz Out of Africa.

Wyborcy pani Kareniny

W dramacie Wyborcy pani Kareniny z 1982 roku Meryl Streep zagrała Sarah, żonę prawnika, która próbuje odnaleźć sens życia. Kreacja Streep zebrała entuzjastyczne recenzje i przyniosła jej kolejną nominację do Oscara.

Sofie

Rok później aktorka wcieliła się w tytułową bohaterkę dramatu Sofie - młodą kobietę zamężną z Żydem w okupowanej Polsce. Intensywna kreacja Streep pokazująca moralne dylematy Sofii spotkała się z uznaniem krytyków.

Out of Africa

Jedną z najbardziej pamiętnych ról w dorobku Streep jest także kreacja Karen Blixen w romansie Out of Africa z 1985 roku. Aktorka wnikliwie sportretowała osobowość i przeżycia duńskiej baronowej mieszkającej w Afryce.

Najlepsze role Toma Cruise'a

Aktor Tom Cruise w drugiej połowie lat 80. zaliczył błyskawiczny awans do ekstraklasy hollywoodzkich gwiazd. Stało się tak za sprawą kilku kinowych hitów z jego udziałem, które na stałe zapisały się w jego filmografii. Do najważniejszych produkcji z Cruisem należą Top Gun, Rain Man oraz Urodzony 4 lipca.

Top Gun

W filmie Top Gun z 1986 roku Tom Cruise wcielił się w utalentowanego pilota myśliwców Pete'a Mavericka Mitchella. Jego charyzmatyczna kreacja młodego asa przestworzy catapultowała aktora do rangi supergwiazdy i zapewniła światowy sukces produkcji.

Rain Man

Kolejnym przełomowym filmem był dramat Rain Man z 1988 roku, gdzie Cruise grał Charliego Babbitta, który odkrywa, że jego brat (granego przez Dustina Hoffmana) jest autystycznym geniuszem. Film zdobył 4 Oscary, a rola Cruise'a była szeroko chwalona.

Urodzony 4 lipca

Rok później Cruise zagrał w dramacie wojennym Urodzony 4 lipca Olivera Stone'a. Jego kreacja weterana wietnamskiego, zmagającego się z urazami po powrocie z wojny, zebrała entuzjastyczne recenzje i przyniosła nominację do Oscara.

Genialne role Roberta De Niro

Najlepsze role gwiazd lat 80.

Aktor Robert De Niro należał już wcześniej do grona najwybitniejszych gwiazd kina, jednak to właśnie w latach 80. wcielił się w swoje najbardziej kultowe i pamiętne role. Są wśród nich kreacje w Taksówkarzu, Chłopcach z ferajny czy Dobrym glinie - filmach, które na stałe weszły do kanonu kina gangsterskiego.

Taksówkarz

W kultowym obrazie Taksówkarz Martina Scorsese Robert De Niro stworzył jedną ze swoich najsłynniejszych kreacji - weterana wojennego Travisa Bickle'a, który zaczyna walczyć z przestępczością w Nowym Jorku. Jego psychopatyczny, a jednocześnie magnetyczny występ zapisał się w historii kina.

Chłopcy z ferajny

W kolejnym przełomowym filmie Scorsese Chłopcy z ferajny De Niro wcielił się w Jimmy'ego Conwaya, charyzmatycznego gangstera, który organizuje skok stulecia na lotnisko. Aktor stworzył niezapomnianą kreację bezwzględnego przestępcy.

Dobry glina

W Dobrym glinie z 1985 roku De Niro zagrał nieuczciwego policjanta, który wchodzi w układy z gangsterami. Jego wielowymiarowa kreacja spotkała się z entuzjazmem krytyków i była nominowana do Oscara.

Meg Ryan - królowa komedii romantycznych

Aktorka Meg Ryan już pod koniec lat 80. zyskała status królowej komedii romantycznych po kilku hitowych produkcjach z jej udziałem. Do jej największych przebojów należą role w filmach Kiedy Harry poznał Sally, Bezsenność w Seattle oraz Franczeski.

Kiedy Harry poznał Sally

Przełomem był wydany w 1989 roku film Kiedy Harry poznał Sally, gdzie Ryan stworzyła swoją najbardziej kultową kreację - tytułowej Sally - u boku Billy'ego Crystala. Jej fantastyczna chemia z partnerem i błyskotliwa kreacja na długie lata zdefiniowały gatunek komedii romantycznej.

Bezsenność w Seattle

Trzy lata później Ryan ponownie tryumfowała w romantycznym hicie Bezsenność w Seattle, gdzie wcieliła się w Ann, zakochującą się w nieznajomym. Urocza, pełna ciepła kreacja Ryan zebrała same zachwyty.

Franczeski

Równie ciepło krytycy przyjęli jej rolę w dramacie romantycznym Franczeski z 1985 roku. Jako tytułowa bohaterka Ryan stworzyła niezwykle poruszający portret młodej kobiety zakochanej w żonatym mężczyźnie.

Niezapomniane role młodego Johnny'ego Deppa

Aktor Johnny Depp zyskał status gwiazdy już jako nastolatek dzięki roli Toma Hansona w serialu 21 Jump Street. Jednak to role kinowe z końca lat 80. na stałe zapisały go w panteonie wybitnych aktorów. Należą do nich kreacje w filmach Edward Nożycoręki, 21 Jump Street oraz Pluton.

Edward Nożycoręki

Przełomem był wydany w 1990 roku mroczny film fantasy Edward Nożycoręki Tima Burtona, gdzie Depp stworzył swoją najbardziej kultową rolę - tytułowego Edwarda, outsidera z nożycorękimi "rękami". Jego kreacja od razu zyskała miano jednej z najlepszych w historii kina.

21 Jump Street

Wcześniej, bo w latach 1987-1991, Depp zdobył popularność dzięki roli Toma Hansona w serialu policyjnym 21 Jump Street. Jego charyzmatyczna kreacja młodego policjanta przyniosła mu status idola nastolatek.

Pluton

Inną głośną rolą Deppa z końca dekady była kreacja w dramacie wojennym Pluton Olivera Stone'a z 1986 roku. Depp wcielił się w rekruta wysłanego na Wietnam, dając pamiętną kreację młodego, zagubionego żołnierza.

Podsumowanie

Lata 80. to bez wątpienia jedna z najważniejszych dekad w historii kina, która wykreowała plejadę gwiazd o ogromnym talencie. Harrison Ford, Meryl Streep, Tom Cruise, Robert De Niro, Meg Ryan czy Johnny Depp stworzyli wówczas swoje najbardziej kultowe i niezapomniane role, które na zawsze zapisały się w kanonie światowej popkultury. Filmy takie jak Poszukiwacze Zaginionej Arki, Taksówkarz, Top Gun, Kiedy Harry poznał Sally czy Edward Nożycoręki zdefiniowały swoje gatunki i do dziś mają rzesze oddanych fanów. Aktorzy, którzy je stworzyli, weszli na stałe do panteonu największych gwiazd w historii kina. Ich dokonania tworzą fascynujący, barwny obraz epoki, która na zawsze zmieniła oblicze fabularnej kinematografii.

Najczęstsze pytania

Do najważniejszych i najbardziej kultowych filmów lat 80. zaliczyć można m.in. Poszukiwaczy Zaginionej Arki, Blade Runnera, Taksówkarza, Top Gun, Rain Mana, Kiedy Harry poznał Sally czy Edwarda Nożycorękiego.

Najbardziej pamiętne role lat 80. stworzyli m.in. Harrison Ford (m.in. jako Indiana Jones), Meryl Streep (m.in. w Out of Africa), Tom Cruise (m.in. w Top Gun), Robert De Niro (m.in. w Chłopcach z ferajny), Meg Ryan (m.in. w Kiedy Harry poznał Sally) czy Johnny Depp (jako Edward Nożycoręki).

Status megagwiazdy zapewniły takie filmy jak Poszukiwacze Zaginionej Arki (Harrison Ford), Taksówkarz (Robert De Niro), Top Gun (Tom Cruise), Kiedy Harry poznał Sally (Meg Ryan) czy Edward Nożycoręki (Johnny Depp).

Do najbardziej kultowych ról lat 80. zalicza się Indianę Jonesa (Harrison Ford), Ricka Deckarda (Harrison Ford), Sally (Meg Ryan), Edwarda Nożycorękiego (Johnny Depp) czy Jimmy'ego Conwaya (Robert De Niro).

Filmy lat 80. zapoczątkowały m.in. modę na kino akcji (Top Gun), komedię romantyczną (Kiedy Harry poznał Sally), kino gangsterskie (Chłopcy z ferajny) czy fantasy z elementami gotyckimi (Edward Nożycoręki).

5 Podobnych Artykułów

  1. Dlaczego napis 'miłość' drewniany to doskonały prezent z Mazowsza?
  2. Czarny kryminał rozegrany w polskich szafach
  3. 10 najlepszych dramatów sądowych
  4. Klasyka kina akcji do nadrobienia
  5. Feministyczna rewolucja Belli: Biedne istoty w łóżku i poza nim
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Cezary Sadowski
Cezary Sadowski

Jako miłośnik swojego regionu, zawsze staram się odkrywać ciekawe historie i tajemnice z naszej okolicy. Tutaj na naszej stronie znajdziecie nie tylko informacje o lokalnych atrakcjach i kulturze, ale także recenzje filmów i seriali, które poruszają tematykę regionalną. Dzielę się z Wami swoimi opiniami na temat produkcji, które oddają naszą historię i dziedzictwo.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły