Najlepsze filmy: 2021 Oscary - lista nominowanych i wygranych

Najlepsze filmy: 2021 Oscary - lista nominowanych i wygranych
Autor Łucja Zalewska
Łucja Zalewska5 kwietnia 2024 | 5 min

Oscary to najbardziej prestiżowe nagrody filmowe na świecie, przyznawane co roku przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. W 2021 roku gala Oscarów odbyła się 25 kwietnia, a nagrodzone zostały najlepsze filmy z poprzedniego roku. W artykule przedstawiamy pełną listę nominowanych filmów w najważniejszych kategoriach Oscarów 2021 oraz informacje o zwycięzcach. Dowiesz się kto zdobył statuetki dla najlepszego filmu, reżysera, aktora i aktorki.

Nominacje do Oscara dla najlepszego filmu

Kategoria dla najlepszego filmu jest uważana za najważniejszą podczas Oscarów. W 2021 roku do tej nagrody nominowanych było aż 8 produkcji: "Nomadland", "Proces Siódemki z Chicago", "Ojciec", "Judas and the Black Messiah", "Minari. Historia mojej rodziny", "Dźwięk metalu", "Obiecująca. Młoda. Kobieta" oraz "Mank".

Była to niezwykle mocna stawka filmów poruszających ważne tematy społeczne i osobiste dramaty bohaterów. Wyróżniały się zwłaszcza takie tytuły jak "Nomadland" opowiadający o losach współczesnych nomadów w USA czy "Proces Siódemki z Chicago" nawiązujący do głośnych procesów politycznych z 1968 roku.

Zwycięzca Oscara dla najlepszego filmu

Ostatecznie, po liczeniu głosów członków Akademii, zwycięzcą w kategorii dla najlepszego filmu okazał się obraz "Nomadland" w reżyserii Chloé Zhao. Jest to opowieść o kobiecie, która po załamaniu ekonomicznym miasteczka, w którym mieszkała, zaczyna podróżować po Stanach Zjednoczonych jako nowoczesny nomada. Film zachwycił krytyków i widzów na całym świecie.

Nagroda dla najlepszego aktora na Oscarach

W kategorii dla najlepszego aktora w filmie nagrodzone Oscarem zostały wybitne kreacje Anthony'ego Hopkinsa w dramacie "Ojciec" oraz Gary'ego Oldmana w filmie biograficznym "Mank". Obaj aktorzy zachwycili publiczność i krytyków, wcielając się w niezwykle wymagające, a zarazem poruszające role.

Gdybym miał okazję spotkać się z Kim lub Angeliną, to po prostu powiedziały im wprost: Jest tysiące aktorów dużo lepszych ode mnie, którzy nigdy nie mieli szansy zagrać Hamleta. A ja dostałem taką szansę trzy razy!

Jednocześnie w kategorii dla najlepszego aktora pierwszoplanowego nominowani byli Chadwick Boseman za rolę w dramacie "Ma Rainey: Matka bluesa", Riz Ahmed grający głównego bohatera w "Sound of Metal" oraz Steven Yeun wcielający się w ojca rodziny koreańskich imigrantów w filmie "Minari. Historia mojej rodziny".

image

Zwycięzca Oscara dla najlepszego aktora

Ostatecznym triumfatorem w tej kategorii okazał się Anthony Hopkins, który odegrał rolę cierpiącego na demencję mężczyzny w filmie "Ojciec". 83-letni aktor zdobył drugiego w swojej karierze Oscara, udowadniając że potrafi wciąż zachwycać kunsztem aktorskim.

Czytaj więcej: Marek Fall: Data, Terminy, Prognozy

Nagroda dla najlepszej aktorki na Oscarach

W 2021 roku o statuetkę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej rywalizowały tak utytułowane gwiazdy jak Viola Davies ("Ma Rainey: Matka bluesa") oraz Glenn Close ("Elegia dla bidoków"). Obie aktorki mają na koncie nominacje do Oscara, jednak ostatecznie statuetkę udało im się zdobyć.

Szansę na zwycięstwo miały także młodsze aktorki - Vanessa Kirby za rolę w "Cząstkach kobiety" oraz Carey Mulligan wyróżniona za występ w filmie "Obiecująca. Młoda. Kobieta". Która z pań ostatecznie triumfowała?

Zwyciężczyni Oscara dla najlepszej aktorki

Statuetkę Akademii Filmowej za najlepszą rolę pierwszoplanową otrzymała ostatecznie Frances McDormand za kreację w filmie "Nomadland". Amerykańska aktorka wcieliła się w postać wdowy, która wyrusza w podróż po Stanach Zjednoczonych, prowadząc życie nowoczesnego nomady. Jest to już trzeci Oscar w dorobku McDormand.

Zwycięzcy Oscara w kategorii najlepszy film

Najlepsze filmy: 2021 Oscary - lista nominowanych i wygranych

Nominowany film Reżyser
"Nomadland" Chloé Zhao
"Proces Siódemki z Chicago" Aaron Sorkin
"Ojciec" Florian Zeller

Jak już wspomniano, zdobywcą Oscara za najlepszy film 2021 roku okazał się obraz "Nomadland" w reżyserii Chloé Zhao. To opowieść o losach wdowy, która staje się nowoczesnym nomadą, podróżując po Stanach Zjednoczonych. Film zachwycił zarówno krytyków, jak i widzów na całym świecie.

Najlepszy reżyser nagrodzony Oscarem w 2021

Oprócz wspomnianej już Chloé Zhao za film "Nomadland", o statuetkę dla najlepszego reżysera rywalizowali:

  • Thomas Vinterberg - "Na rauszu"
  • David Fincher - "Mank"
  • Lee Isaac Chung - "Minari. Historia mojej rodziny"
  • Emerald Fennell - "Obiecująca. Młoda. Kobieta"

Jak widać, wśród nominowanych znaleźli się zarówno uznani weterani (Fincher, Vinterberg), jak i reżyserzy dopiero rozpoczynający międzynarodową karierę. Ostatecznie jednak, zgodnie z przewidywaniami, zwyciężyła Chloé Zhao i to ona zabrała do domu Oscara dla najlepszego reżysera.

Sukces reżyserki "Nomadland"

Tryumf Zhao to zwieńczenie bardzo udanego roku dla twórczyni pochodzenia chińskiego. Wcześniej jej film triumfował m.in. na festiwalu w Wenecji oraz zdobył Złote Globy dla najlepszego dramatu i reżyserii. Oscar za najlepszą reżyserię to kolejny krok w obiecującej hollywoodzkiej karierze Zhao.

Najlepsze efekty specjalne w filmach nominowanych

Choć w cieniu nagród aktorskich i dla najlepszego filmu znalazła się kategoria dla najlepszych efektów specjalnych, warto wspomnieć o niezwykle udanych produkcjach nominowanych w tym roku. O statuetkę Akademii rywalizowały:

"Kochaj i tańcz" - musical wykorzystujący innowacyjne technologie do tworzenia tanecznych scen z udziałem Ryan Goslinga i Emmy Stone.

"Mulan" - aktorska adaptacja popularnej bajki Disneya w reżyserii Niki Caro.

"Pewnej nocy w Miami..." - doceniony przez krytyków film w reżyserii Reginy King z udziałem obsady afroamerykańskich aktorów.

Ostatecznie jednak to "Tenet" Christophera Nolana okazał się najlepszy pod względem efektów specjalnych i wizualnych. Film zebrał mieszane recenzje, jednak pod względem technicznym prezentował najwyższy poziom.

Podsumowanie

W artykule przybliżyliśmy tegoroczne zwycięstwa i nominacje do Oscarów, czyli najbardziej prestiżowych nagród filmowych na świecie. Przedstawiliśmy laureatów statuetek dla najlepszego filmu, reżysera, aktora i aktorki pierwszoplanowej. Zwycięzcą okazał się obraz "Nomadland" oraz odtwórczyni głównej roli Frances McDormand.

Podczas 93. gali wręczenia Oscarów, zwanych także "nagrodami Akademii", nie zabrakło emocji i zaskoczeń. Najważniejsze laury trafiły do twórców filmu "Nomadland", jednak świetne kreacje aktorskie zaprezentowali również Anthony Hopkins czy Chloé Zhao. Mamy nadzieję, że artykuł przybliżył najciekawsze wydarzenia tegorocznego święta kina.

Najczęstsze pytania

Statuetkę Akademii Filmowej za najlepszy film 2021 roku zdobył obraz "Nomadland" w reżyserii Chloé Zhao. Jest to poruszająca opowieść o losach wdowy, która rusza w podróż po Stanach Zjednoczonych prowadząc życie współczesnego nomady.

Nagrodę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej odebrała Frances McDormand za kreację w filmie "Nomadland". Z kolei statuetkę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego zdobył Anthony Hopkins za rolę w dramacie "Ojciec".

W 2021 roku do Oscara za najlepszy film nominowanych zostało aż 8 produkcji - m.in. "Nomadland", "Proces Siódemki z Chicago" czy "Minari. Historia mojej rodziny". O zwycięstwie zadecydowały głosy członków Akademii.

Gospodarzami 93. gali rozdania Oscarów były znane i lubiane aktorki: Regina King, Halle Berry oraz Zendaya. Wszystkie panie świetnie poradziły sobie z prowadzeniem tej prestiżowej uroczystości.

Nominowane do Oscarów filmy są dostępne m.in. na platformach streamingowych Netflix i HBO Max. Ponadto od maja br. będzie można oglądać je także na nośnikach DVD i Blu-Ray.

5 Podobnych Artykułów

  1. Dlaczego napis 'miłość' drewniany to doskonały prezent z Mazowsza?
  2. John Schlesinger: Dlaczego jego filmy wciąż są aktualne?
  3. Ciche Miejsce: przyszłość serii i kolejne tajemnice świata po katastrofie
  4. Czarny kryminał rozegrany w polskich szafach
  5. Oszukane: filmowa recenzja pełna intryg i zwrotów akcji
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Łucja Zalewska
Łucja Zalewska

Jestem filmową podróżniczką przez ekranowe światy. Słowami maluję krajobrazy emocji, dzieląc się spostrzeżeniami o głębi serialeowych historii. Wychowanie widzę jako fabułę życia, w której codzienne wybory kształtują bohaterów. Motywuję do odkrywania piękna w codzienności i pielęgnowania ekologicznego umysłu. Zainspirowana naturą, tworzę obrazy zdań.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły