Mroczne horrory z duchami do oglądania w nocy

Mroczne horrory z duchami do oglądania w nocy
Autor Cezary Sadowski
Cezary Sadowski30.08.2023 | 8 min.

Mrok zapada, wokół panuje cisza, a Ty siedzisz przytulony na kanapie z partnerem i zastanawiasz się, co wybrać na seans filmowy. Chcesz poczuć dreszczyk emocji, ale z drugiej strony pragniesz się przytulić i poczuć się bezpiecznie. W takim razie idealnym wyborem będzie horror z duchami. Ten gatunek filmowy łączy w sobie grozę, napięcie i mroczną atmosferę, która sprawia, że jeszcze bardziej cenisz bliskość drugiej osoby. Przed seansem warto wybrać odpowiednią produkcję, która zagwarantuje Wam świetną, pełną emocji noc.

Najlepsze horrory z duchami w historii kina

Klasyki gatunku horror z lat 60. i 70.

Sięgając po klasyczne horrory z duchami z ubiegłego wieku, macie pewność, że traficie na mroczne filmy z charakterystyczną, przejmującą atmosferą. Warto wymienić tu takie tytuły jak "Nawiedzony dom na wzgórzu" z 1963 roku - opowieść o małżeństwie, które wprowadza się do tytułowego, upiornego domu. Film ten do dziś uznawany jest za jeden z najlepszych przedstawicieli gatunku horror. Z kolei "Egzorcysta" z 1973 roku to absolutna klasyka opowiadająca o opętaniu młodej dziewczyny i próbie wypędzenia z niej demona. Mroczne sceny i klimat grozy gwarantowane.

Horrory z duchami z najlepszymi efektami specjalnymi

Jeśli lubicie, gdy na ekranie dzieje się dużo, to w horrorach z ostatnich lat znajdziecie świetne efekty specjalne budujące nastrój grozy. Dobrym przykładem jest tutaj cykl "Insidious" - filmy pełne nadprzyrodzonych zjawisk, unoszących się w powietrzu przedmiotów i przerażających duchów pokazanych w sposób bardzo plastyczny i przejmujący. Podobny, obrazowy charakter mają horrory "Obecność" czy "Nawiedzony" - ich twórcy postawili na jak najlepsze oddanie klimatu nawiedzonego domu.

Mroczne historie opętania i nawiedzonych domów

Klasyczny motyw nawiedzonego domu lub opętanej osoby pojawia się w wielu świetnych horrorach z duchami. Świetnym przykładem jest tutaj cykl filmów "The Conjuring", którego bohaterami są prawdziwi badacze paranormalnych zjawisk. Pierwsza część przedstawia historię rodziny prześladowanej przez demoniczną obecność w swoim domu. Kolejne filmy kontynuują tę przejmującą opowieść. Podobny motyw pojawia się w azjatyckim hicie "Klątwa" z 2004 roku - to historia domu nawiedzonego przez mściwego ducha.

Horrory z duchami dla fanów mocnych wrażeń

Filmy przepełnione krwawą przemocą

Jeśli szukacie horroru, który zmrozi Wam krew w żyłach, to warto sięgnąć po produkcje łączące motyw nadprzyrodzonych zjawisk z przerażającą, obrazową przemocą. Dobrym przykładem jest here "Martwe zło" z 2013 roku, w którym grupa nastolatków pada ofiarą szaleńców w starej, opuszczonej fabryce. Dużą dawkę krwi i okrucieństwa znajdziecie również w "Nocnych koszmarach" z 2010 roku, gdzie pojawia się demoniczny Freddy Krueger.

Produkcje bazujące na prawdziwych wydarzeniach

Szczególnie mocne wrażenia zapewnią Wam horrory z duchami oparte na rzeczywistych, przerażających wydarzeniach. Przykładem może być film "Duch" z 2012 roku opowiadający o prawdziwej historii rodziny, która zamieszkała w nawiedzonym domu w Harrisville. Innym przejmującym obrazem jest "Annabelle" bazujący na losach pary, której prześladował tytułowy, demoniczny kukiełka. Tego typu produkcje dodatkowo potęgują uczucie strachu.

Obrazowe sceny, które na długo zapadają w pamięć

W najlepszych horrorach znajdziecie konkretne sceny na tak duży ładunek grozy i napięcia, że na długo pozostaną w Waszej pamięci. W filmach z duchami są to zazwyczaj nagłe pojawienia się demonicznych postaci czy przerażające obrazy zjawisk paranormalnych. Dobrym przykładem jest scena schodzenia dziewczynki ze schodów z głową odwróconą do tyłu w "Egzorcyście". Podobnie szokujące sceny znajdziecie w "Dziedzictwie. Hereditary" z 2018 roku.

Najlepsze horrory z duchami na Netfliksie i HBO

Horror "The Conjuring" i jego kontynuacje

Jednym z najpopularniejszych horrorów z duchami ostatnich lat jest cykl filmów rozpoczęty obrazem "The Conjuring" z 2013 roku. Ten przejmujący film można obejrzeć na Netfliksie, podobnie jak kontynuacje tej historii - "The Conjuring 2" oraz spin-offy skupiające się na postaciach demonicznych lalek Annabelle. Filmy te łączą w sobie napięcie, strach i elementy opartych na faktach historii paranormalnych.

"Nawiedzony dom na wzgórzu" - kultowy film grozy

Klasyka gatunku horror dostępna jest również na platformach streamingowych. Na HBO Max znajdziecie słynny film "Nawiedzony dom na wzgórzu" z 1963 roku. To przerażająca historia małżeństwa, które wprowadza się do tytułowego domu nawiedzanego przez demoniczną obecność. Mroczna atmosfera, klimat napięcia i ikoniczna scena ze schodami sprawiają, że jest to horror obowiązkowy dla każdego fana gatunku.

"Klątwa" - azjatycki horror z duchem w roli głównej

Na Netfliksie dostępny jest również azjatycki hit z 2004 roku - "Klątwa". To przerażająca opowieść o domu dręczonym przez złowrogiego ducha. Reżyser łączy w tym filmie elementy horroru, thrillera i dramatu, budując niepowtarzalny, mroczny klimat. To świetna propozycja dla tych, którzy lubią nieoczywiste historie z pogranicza gatunków.

Horrory z duchami dla widzów o mocnych nerwach

Mroczne horrory z duchami do oglądania w nocy

Filmy, które nie pozwalają zasnąć nocą

Niektóre horrory z duchami potrafią tak mocno oddziaływać na wyobraźnię, że po seansie ciężko jest zasnąć. Do takich filmów można zaliczyć "Dziedzictwo" z 2018 roku - mroczną historię o rodzinie dręczonej przez demoniczną obecność, pełną przerażających scen. Podobnie na wyobraźnię działają "Obecność" z 2013 roku czy cykl "Insidious" - filmy, które długo nie dadzą Wam spokoju po obejrzeniu.

Obrazy, które wryją się w pamięć na zawsze

W najlepszych horrorach znajdziecie tak mocne sceny, że na zawsze pozostaną w pamięci. W filmach o duchach są to zazwyczaj niespodziewane pojawienia się demonicznych postaci czy przerażające zjawiska paranormalne. Takim obrazem, który ciężko wymazać z pamięci jest scena z filmu "Martwe zło" przedstawiająca kobietę opętaną przez demona. Podobny efekt wywołują niektóre ujęcia z serii "Insidious".

Historie, które zmrożą krew w żyłach

Nie brakuje horrorów z duchami, po którychwasza krew zamienia się w lód. Do takich produkcji można zaliczyć "Obecność 2" bazujący na prawdziwych wydarzeniach z życia Ed i Lorraine Warren - badaczy zjawisk paranormalnych. Film ten przedstawia przerażającą historię opętanego chłopca i eksorcyzmów. Podobny, mrożący krew w żyłach efekt wywołuje azjatycki "Krąg 2" opowiadający o klątwie, która zmusza ludzi do popełniania samobójstwa.

Klimatyczne horrory z duchami na jesienne wieczory

Opowieści o nawiedzonych starych domach

Gdy za oknem panuje jesienna szaruga i deszczowa pogoda, nic tak nie umili wieczoru jak mroczny horror rozgrywający się w starym, tajemniczym domu. Świetnym przykładem jest tutaj wspomniany już klasyk "Nawiedzony dom na wzgórzu". Podobny nastrój mają horrory "Duch", "Ciemność", "Klątwa" czy "Obecność" - wszystkie opowiadają o domach nawiedzanych przez złowrogie siły. Ich seans idealnie wpisuje się w jesienną aurę.

Filmy osadzone w ponurej, gotyckiej scenerii

Klimatyczne horrory z duchami osadzone są często w mrocznych, tajemniczych rezydencjach i pałacach utrzymanych w gotyckim stylu. Dobrą ilustracją jest tutaj film "Dziedzictwo. Hereditary" rozgrywający się w ponurym, przypominającym zamek domu pełnym dziwacznych zakamarków i przejmujących scen. Podobną aurę mają "Widmo" czy "Grimm". Te produkcje idealnie budują klimat tajemniczości i grozy.

Horrory z elementami folkloru i wierzeń ludowych

Interesującym pomysłem są horrory czerpiące z ludowych wierzeń i legend. Przykładem może być polski obraz "Demon" opowiadający o młodej kobiecie opętanej przez demona znanego z słowiańskich podań. Intrygującą historię odnajdziecie również w filmie "Mama" - opowieść o tajemniczej istocie przypominającej zjawę z baśni i legend. Tego typu produkcje mają wyjątkowy, oryginalny klimat.

Horrory z duchami warte obejrzenia z partnerem

Filmy, które zapewnią pretekst do przytulania

Wspólny seans horroru może być doskonałą okazją, aby się do siebie przytulić. Doskonale sprawdzą się tutaj filmy z naprawdę przerażającymi scenami, które sprawią, że samotnie nie będziecie czuć się komfortowo. Tak działają na pewno "Insidious", "Obecność" czy "Dziedzictwo. Hereditary". Ich mroczna atmosfera i momenty grozy pozwolą Wam poczuć się bezpiecznie w swoim towarzystwie.

Obrazy wzmagające uczucie grozy i napięcia

Aby seans był jak najbardziej emocjonujący, warto sięgnąć po horrory obfitujące w sceny bu

Podsumowanie

Horrory z duchami to świetny wybór na wspólny seans filmowy, który pozwoli Wam poczuć dreszczyk emocji i strachu, a jednocześnie będzie pretekstem do przytulenia się do swojej drugiej połówki. Niezależnie od tego, czy lubicie klasyczne historie nawiedzonych domów, mocne obrazy grozy, czy też poszukujecie czegoś klimatycznego na jesienny wieczór, w gatunku horror znajdziecie produkcję idealną na mroczną noc. Pamiętajcie tylko, aby wybrać film, który sprawi, że będziecie czuli się bezpieczniej, mogąc trzymać się za ręce podczas seansu.

Najczęściej zadawane pytania

Do najbardziej przerażających horrorów z duchami można zaliczyć m.in. "Dziedzictwo", "Insidious", "Obecność", "Martwe zło" i "Klątwę" - cechują się one mroczną atmosferą i scenami, które mogą długo nie dawać spokoju.

Sporo świetnych horrorów z duchami dostępnych jest na platformach streamingowych Netflix i HBO Max, m.in. cykl "The Conjuring", "Nawiedzony dom na wzgórzu" czy "Klątwa".

Z partnerem warto wybrać horrory z mocnymi, przerażającymi scenami, które dadzą pretekst do przytulenia, np. "Obecność", "Insidious" czy "Dziedzictwo. Hereditary".

Na jesienne wieczory idealnie wpiszą się horrory osadzone w starych, ponurych domach lub czerpiące z folkloru, np. "Nawiedzony dom na wzgórzu", "Duch" czy polski "Demon".

Do horrorów z duchami opartych na realnych wydarzeniach należą m.in. "Duch", "Annabelle", "Obecność 2" i "Amityville". Dodają one dodatkowego realizmu.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Dlaczego napis 'miłość' drewniany to doskonały prezent z Mazowsza?
  2. Maksymalne ograniczenia, które cię zaskoczą
  3. 10 najlepszych dramatów sądowych
  4. Klasyka kina akcji do nadrobienia
  5. Fenomen Jasona Stathama: dzisiejszy mięśniak kina akcji
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Cezary Sadowski
Cezary Sadowski

Jako miłośnik swojego regionu, zawsze staram się odkrywać ciekawe historie i tajemnice z naszej okolicy. Tutaj na naszej stronie znajdziecie nie tylko informacje o lokalnych atrakcjach i kulturze, ale także recenzje filmów i seriali, które poruszają tematykę regionalną. Dzielę się z Wami swoimi opiniami na temat produkcji, które oddają naszą historię i dziedzictwo.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły

FilmyKultowe komedie romantyczne

Komedie romantyczne to jeden z najpopularniejszych gatunków filmowych. Ten artykuł przybliża największe klasyki, kultowe produkcje i współczesne hity komedii romantycznych. Przedstawia najbardziej pamiętne role, sceny i nieśmiertelne filmy, które na zawsze wpisały się do historii gatunku.

FilmyNajlepsze role Morgan Freeman

Morgan Freeman jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktorów Hollywood. W ciągu wieloletniej kariery stworzył wiele charyzmatycznych i złożonych postaci, otrzymując Oscara i zyskując uznanie krytyków. Przyjrzyjmy się najważniejszym rolom w jego dorobku.