Klasyka kina akcji do nadrobienia

Klasyka kina akcji do nadrobienia
Autor Cezary Sadowski
Cezary Sadowski2 września 2023 | 8 min

Kino akcji to jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych gatunków filmowych. Od dekad dostarcza widzom rozrywki na najwyższym poziomie. W ciągu kilkudziesięciu lat wyreżyserowano setki produkcji sensacyjnych, które na zawsze wpisały się do kanonu kina. Wielu reżyserów i aktorów zyskało sławę dzięki występom w hitach akcji. Nadszedł zatem czas, aby przyjrzeć się bliżej tym tytułom, które na przestrzeni ostatnich dekad zapisały się w historii jako klasyka gatunku.

Filmy akcji z lat 80.

Klasyki kina sensacyjnego

Lata 80. to złota era kina akcji. Powstało wtedy wiele filmów, które na zawsze odmieniły oblicze gatunku i wyznaczyły nowe standardy. Do najważniejszych i najbardziej kultowych produkcji zaliczyć można serię filmów o Jamesie Bondzie z Rogerem Moore’em, pierwsze części "Rambo" i "Rocky’ego" z Sylvestrem Stallone oraz "Predator" z Arnoldem Schwarzeneggerem. Te tytuły z miejsca zdobyły uznanie widzów i krytyków, stając się prawdziwymi klasykami kina akcji. Ich scenariusze, reżyseria, muzyka, a także kreacje aktorskie do dziś robią niesamowite wrażenie i stanowią wzór dla twórców współczesnych filmów sensacyjnych.

Kultowe sceny pościgów samochodowych

Filmy akcji z lat 80. rozsławiły się również dzięki zapierającym dech w piersiach scenom pościgów samochodowych. Wystarczy wspomnieć pogoń ulicami San Francisco z filmu "Bullitt" z 1968 roku z Stevem McQueenem, która uznawana jest za jedną z najlepszych tego typu sekwencji w historii kina. Równie kultowy pościg znajdziemy w "Francuskim łączniku" z 1971 roku. Ogromne wrażenie robiły także sceny kaskaderskie z serii o Jamesie Bondzie, szczególnie te z "Szpiegu, który mnie kochał" oraz "Tylko dla twoich oczu". Te sekwencje na długo pozostają w pamięci i stanowią jeden z najmocniejszych punktów tych produkcji.

Najlepsze role Arnolda Schwarzeneggera

Aktorem, który stał się prawdziwą ikoną kina akcji w latach 80., był Arnold Schwarzenegger. Wcielił się wówczas w swoje najbardziej kultowe role, między innymi w filmach "Terminator", "Predator", "Czerwony żar" i "Prawdziwe kłamstwa". Jego kreacje cechowały się niezwykłą charyzmą i siłą, a charakterystyczny akcent sprawił, że na zawsze zapisał się w historii kina. Role te uczyniły ze Schwarzeneggera jedną z największych gwiazd filmów sensacyjnych i zapewniły mu status legendy gatunku.

Dawne hity filmów akcji z lat 90.

Filmy z Willsmithem i Bruce'em Willisem

Lata 90. to kolejna dekada pełna świetnych filmów akcji. Do historii przeszły zwłaszcza produkcje z udziałem Willa Smitha i Bruce'a Willisa. Smith zagrał m.in. w takich hitach jak "Bad Boys", "Nieposkromieni" czy "Dzień Niepodległości". Willis natomiast błyszczał w serii "Szklana Pułapka" oraz "Ostatni skaut". Ich charyzmatyczne role, brawurowe sceny walk i pościgów oraz doskonałe dialogi sprawiły, że filmy te na stałe wpisały się do kanonu gatunku i zdobyły status kultowych.

Kultowe sceny walk i strzelanin

Lata 90. obfitowały również w niezapomniane sceny walk wręcz i strzelanin. Wystarczy wspomnieć genialną scenę strzelaniny na lobby z "Matriksa", pojedynek Neo z agentem Smithem czy też finałową walkę z "Szklanej Pułapki 3". Te sekwencje zachwycały realizmem, dynamiką i pomysłowością. Stawały się punktem kulminacyjnym fabuły i na długo pozostawały w pamięci widzów. Doskonale łączyły w sobie akcję, emocje i popis aktorstwa.

Niezapomniane role Sylvestra Stallone'a

Aktorem, który także w latach 90. kontynuował świetną passę z poprzedniej dekady, był Sylvester Stallone. Zagrał w kolejnych odsłonach serii "Rocky" i "Rambo", wcielając się w te same kultowe postaci co wcześniej. Jego kreacje były równie charyzmatyczne i przekonujące, co podtrzymało jego status gwiazdy filmów akcji. Stallone udowodnił, że nadal potrafi zachwycić widzów i stanowi wzór do naśladowania dla młodszych aktorów.

Dawne przeboje kinowe z pierwszych lat 2000.

Filmy z Tomem Cruise w roli głównej

Początek XXI wieku to czas, gdy swój aktorski talent w filmach sensacyjnych udowodnił Tom Cruise. Zagrał on w takich produkcjach jak "Mission: Impossible", "Ostatni samuraj" czy "Menażeria". Jego kreacje agenta Ethan Hunta i samuraja Algrena na trwałe zapisały się w historii kina. Cruise wniósł do filmów akcji nową jakość, łącząc umiejętności aktorskie z niesamowitymi zdolnościami kaskaderskimi. Stał się nową gwiazdą gatunku i wzorem do naśladowania dla młodych aktorów.

Najlepsze sceny kaskaderskie tego okresu

Filmy akcji z przełomu wieków rozsławiły się dzięki fenomenalnym scenom kaskaderskim. Tom Cruise sam wykonywał wiele niebezpiecznych tricków, na przykład w scenie na zewnątrz samolotu z początku "Mission: Impossible". W tym okresie pojawiło się też jednak wielu świetnych dublerów, którzy wznieśli sztukę kaskaderki na nowy poziom. Widowiskowe pościgi samochodowe z serii "Szybcy i wściekli", sceny walki wręcz z "Matrixa" czy sekwencje lotów z "Spider-Mana" na długo pozostaną w pamięci fanów.

Charyzmatyczni aktorzy tamtych lat

Filmy akcji z początku XXI wieku to także czas, gdy na ekranach pojawiło się wielu charyzmatycznych aktorów, którzy na stałe wpisali się na listę gwiazd tego gatunku. Obok Cruise'a byli to między innymi: Vin Diesel z serii "Szybcy i wściekli", Hugh Jackman jako Wolverine w filmach o X-Men, czy też Tobey Maguire w roli Spider-Mana. Ich kreacje były niezwykle przekonujące i utkwiły w pamięci widzów na długie lata. Stanowią oni wzór do naśladowania dla młodego pokolenia aktorów.

Klasyka filmów sensacyjnych sprzed 10 lat

Klasyka kina akcji do nadrobienia

Filmy z Chrisem Hemsworthem i Chrisem Evansem

W ostatniej dekadzie na ekranach pojawiło się wielu utalentowanych młodych aktorów, którzy bardzo szybko stali się gwiazdami filmów akcji. Należą do nich między innymi Chris Hemsworth i Chris Evans. Hemsworth zyskał popularność jako Thor w filmach Marvela, a Evans jako Kapitan Ameryka. Obaj aktorzy wnieśli do swoich ról ogromny ładunek charyzmy i energii. Dzięki sprawności fizycznej i aktorskiej doskonale sprawdzili się w widowiskowych scenach walki i akcji. Szybko zdobyli uznanie fanów i zapewnili sobie status gwiazd gatunku.

Niezapomniane sceny walk wręcz

Filmy akcji z ostatnich 10 lat rozsławiły się również dzięki fenomenalnym scenom walki wręcz. Wymienić tu można choćby genialny pojedynek Kapitana Ameryki z Winter Soldierem w filmie "Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz", walkę Thora z Hulkiem w "Thorze: Ragnarok", czy też finałową bitwę z "Avengers: Wojna bez granic". Te sekwencje łączyły w sobie kaskaderkę na najwyższym poziomie z efektami specjalnymi i zachwycały widzów. Stanowią wzór doskonałej realizacji scen akcji.

Role, które wyniosły aktorów do sławy

W ostatniej dekadzie pojawiło się wielu młodych aktorów, dla których role w filmach superbohaterskich były trampoliną do sławy i dalszej kariery. Obok wspomnianych już Chrisów Hemswortha i Evansa byli to między innymi: Robert Downey Jr. jako Iron Man, Scarlett Johansson jako Czarna Wdowa, czy Benedict Cumberbatch w roli Doktora Strange'a. Dzięki tym kreacjom z miejsca zyskali status gwiazd i zapewnili sobie rozpoznawalność na całym świecie. Stanowią wzór, jak z mało znanego aktora stać się globalną sławą.

Dawne hity filmów akcji sprzed 5 lat

Filmy Marvela i DC w ich początkach

Ostatnie 5 lat to okres, gdy na dobre rozwinął się trend filmów na podstawie komiksów Marvela i DC. Wytwórnie te zaczęły systematycznie wprowadzać na ekrany kolejnych bohaterów ze swoich uniwersów. Filmy takie jak "Wonder Woman", "Shazam!" czy "Czarna Pantera" z miejsca podbiły serca widzów na całym świecie, osiągając ogromne sukcesy kasowe. Stały się wzorem, jak w ciekawy sposób adaptować komiksowych bohaterów na potrzeby kinowej akcji.

Najlepsze sceny CGI tego okresu

Nowe filmy akcji bazujące na komiksach rozsławiły się również dzięki rewelacyjnym efektom specjalnym CGI. Sceny walk Avengersów z Thanosem i jego armią w "Wojnie bez granic", batalia z Steppenwolfem w "Lidze Sprawiedliwości", czy też finałowy pojedynek z "Aquamana" - to tylko niektóre przykłady fantastycznej pracy animatorów komputerowych. Te sekwencje zapierały dech w piersiach i udowodniły, że dzięki CGI można stworzyć sceny akcji niemożliwe do zrealizowania tradycyjnymi metodami.

Młode gwiazdy kina akcji

Ostatnie 5 lat przyniosło też liczne debiuty młodych aktorów, którzy dostali szansę zaprezentowania się w wysokobudżetowych filmach akcji. Należą do nich między innymi: Tom Holland jako Spider-Man, Jason Momoa w roli Aquamana, czy Gal Gadot wcielająca się w Wonder Woman. Dzięki tym produkcjom mogli udowodnić swój talent i zdobyć popularność na całym świecie. Obecnie należą do grona najbardziej rozpoznawalnych gwiazd kina akcji.

Współczesne przeboje filmów akcji

Filmy z Tomem Hollandem i Ryanem Reynoldsem

Wsp

Podsumowanie

Podróż przez dekady klasycznych filmów akcji pokazuje, jak bardzo ten gatunek ewoluował i wzbogacił się o nowe środki wyrazu. Od kultowych produkcji lat 80. z Arnoldem Schwarzeneggerem, przez hity z Willsmithem i Bruce'em Willisem w latach 90., aż po efektowne filmy superbohaterskie z ostatnich lat. Pojawili się nowi, utalentowani aktorzy wcielający się w ikoniczne role i podnoszący poprzeczkę swoim kaskaderskim umiejętnościom. Reżyserzy i twórcy efektów specjalnych wciąż zaskakują innowacyjnością i pomysłowością w realizacji scen akcji. Jedno jest pewne - kino akcji ma się dobrze i nadal dostarcza widzom rozrywki na najwyższym poziomie, stanowiąc jeden z najchętniej oglądanych gatunków filmowych.

Najczęstsze pytania

Do klasyki kina akcji zaliczają się m.in. film o Jamesie Bondzie z lat 80., "Rambo", "Terminator", "Szklana pułapka", "Bad Boys" czy "Matrix". To produkcje, które wyznaczyły nowe standardy w realizacji scen akcji i na zawsze wpisały się do historii gatunku.

Status ikony kina akcji mają m.in. Arnold Schwarzenegger, Sylvester Stallone, Bruce Willis, Will Smith, Tom Cruise, Robert Downey Jr., Chris Hemsworth czy Tom Holland. To aktorzy, którzy stworzyli kultowe, niezapomniane kreacje bohaterów akcji.

Do kultowych scen akcji zaliczają się m.in. pościg z "Bullitta", scena strzelaniny z "Matriksa", pojedynek Neo z agentami, skok z budynku w "Szklanej pułapce" czy walka Thora z Hulkiem w filmie Marvela.

Warto nadrobić nowsze hity akcji takie jak filmy o Avengersach, Wonder Woman, Aquaman, Deadpool, John Wick, czy nowe części Mission Impossible z Tomem Cruise.

Klasyczne filmy akcji można obejrzeć m.in. na platformach streamingowych takich jak Netflix, HBO Max czy Amazon Prime Video. Wiele z tych tytułów jest też dostępnych na DVD i Blu-Ray.

5 Podobnych Artykułów

  1. Dlaczego napis 'miłość' drewniany to doskonały prezent z Mazowsza?
  2. Czarny kryminał rozegrany w polskich szafach
  3. 10 najlepszych dramatów sądowych
  4. Najlepsze role gwiazd lat 80.
  5. Feministyczna rewolucja Belli: Biedne istoty w łóżku i poza nim
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Cezary Sadowski
Cezary Sadowski

Jako miłośnik swojego regionu, zawsze staram się odkrywać ciekawe historie i tajemnice z naszej okolicy. Tutaj na naszej stronie znajdziecie nie tylko informacje o lokalnych atrakcjach i kulturze, ale także recenzje filmów i seriali, które poruszają tematykę regionalną. Dzielę się z Wami swoimi opiniami na temat produkcji, które oddają naszą historię i dziedzictwo.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły