Atrakcje turystyczne

Sprawdź co warto zobaczyć

Wybierz interesujące Cię miejsce

Obiekty sakralne

 

Kategoria: Obiekty sakralne: Kościoły

Brwilno, Gmina: Stara Biała, Powiat: płocki

Brwilno - Kościół parafialny p.w. św. Andrzeja (kościół drewniany, dzwonnica drewniana, cmentarz przykościelny)

Kościół w Brwilnie powstał z fundacji Powałów ok. 1220 r. Źródła wzmiankują o jego istnieniu w 1395 r. Po jego zniszczeniu kolejny kościół z kaplicą został wystawiony w XVI w. Przetrwał on być może do początku XVIII w., gdyż w 1740 r. została wybudowana staraniem ks. Mateusza Krzemińskiego, proboszcza Sióstr Norbertanek w Płocku, nowa świątynia, drewniana, istniejąca do dzisiaj pw. św. Andrzeja Apostoła. Konsekrował ją w 1787 r. sufragan płocki bp Wojciech Gadomski. W XIX w. do kościoła dobudowano kruchtę. Gruntowny remont świątyni przeprowadzono po II wojnie światowej w latach 1947-1951.

Spośród zabytków sztuki sakralnej na uwagę zasługują: ołtarz główny Matki Bożej z początku XVII w., przeniesiony z kościoła Sióstr Norbertanek z Płocka po kasacie zgromadzenia w 1819 r., rzeźby Chrystusa ukrzyżowanego, ludowe z XVIII w. oraz rzeźba Matki Bożej z końca XV w., znajdująca się w ołtarzu głównym.

Dzwonnica przykościelna pochodzi 1882 roku, ale do jej budowy użyto belek z poprzedniej, pochodzącej z połowy XVIII wieku.

Na przykościelnym cmentarzu znajduje się nagrobek majora Wojsk Polskich Wincentego Poznańskiego, pochodzący z I połowy XIX wieku.