Atrakcje turystyczne

Sprawdź co warto zobaczyć

Wybierz interesujące Cię miejsce

Obiekty sakralne

 

Kategoria: Obiekty sakralne: Kościoły

Stare Proboszczewice, Gmina: Stara Biała, Powiat: płocki

Stare Proboszczewice - kościół parafialny p.w. św. Floriana

Od XII w. wieś Proboszczewice była własnością kapituły płockiej. Parafię pw. św. Floriana i św. Katarzyny erygowano prawdopodobnie w XIII w. Z wizytacji odbytej w 1598 r. wiadomo, że kolejny kościół był drewniany i zniszczony został w połowie XVII w. podczas wojen szwedzkich. Następny został zbudowany staraniem sufragana płockiego Stanisława Całowańskiego i przez niego konsekrowany w 1677 r. Remontowany w 1783 r., przetrwał do 1868 r.

Obecny, neogotycki, orientowany, murowany z cegły został wzniesiony w latach 1868-1869 staraniem ks. Mikołaja Bilińskiego, a w 1906 r. konsekrowany przez bpa Apolinarego Wnukowskiego. Malowidła ścienne, wykonane w 1907 r., zostały odnowione i uzupełnione w 1980 r. przez Ludwika Jędrzejewskiego z Płocka.

W neogotyckim ołtarzu głównym z końca XIX w. umieszczona jest rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego, replika krucyfiksu z ołtarza głównego kościoła reformatów w Płocku (1777 r.). W czasie okupacji od 1941 r. kościół był zamknięty. W jego wnętrzu na uwagę zasługują barokowe: chrzcielnica, monstrancja i relikwiarz. Na cmentarzu grzebalnym znajduje się murowana kaplica grobowa wzniesiona w 1892 r.