Atrakcje turystyczne

Sprawdź co warto zobaczyć

Wybierz interesujące Cię miejsce

Obiekty sakralne

 

Kategoria: Obiekty sakralne: Kościoły

Staroźreby, Gmina: Staroźreby, Powiat: płocki

Staroźreby - zespół kościoła parafialnego pod wezwaniem Św. Onufrego

Kościół murowany, wzniesiony 1855-58r. staraniem Anieli z Porczyńskich Bromirskiej, oraz plebanię wg architekta Józefa Górskiego. Ukończony (dobudowa wieży) przez arch. Wojciecha Wawrzyńca Bobińskiego.

Konsekrowany w 1888r. przez Henryka Kossowskiego bpa płockiego. Resteurowany w 1915-6 roku, odnawiany w 1924r. Uszkodzony w 1939 roku, zamieniony na magazyn. Odremontowany po II  wojnie światowej.

Kościół neogotycki, orientowany, murowany z cegły, na wysokim cokole kamieni polnych. Nawa prostokątna, prezbiterium niższe i węższe zamknięte prosto. Po jego bokach pomieszczenia zakrystii i skarbczyka, nad którymi znajdują się loże. W fasadzie wieża poprzedzona kruchtą. Ściany wnętrza ożywione lizenami. Tęcza zamknięta półkoliście. W nawie i zakrystiach stropy, w prezbiterium dwa przęsła, sklepienia kolebkowo-krzyżowego na profilowanych gurtach, w loży sklepienie beczkowe, w kuchcie spłaszczona kopułka na żagielkach. Chór muzyczny wsparty na dwóch kolumnach. Wieża wtopiona w fasadę, ponad dachem czworoboczna, wyżej ośmioboczna z półkoliście zamkniętymi blendami. W fasadzie tablica z napisem odnoszącym się do fundacji kościoła oraz daty budowy. Elewacje boczne ożywione lizenami, pomiędzy nimi okna zamknięte półkoliście. Od wschodu niewielka kruchta z zejściem do krypty pod prezbiterium. Dachy dwuspadowe, kryte blachą, na wieży hełm ostrosłupowy, blaszany.